Kuru Kayısı Üretimi Çok Düştü

Malatya Tarım ve Sanayi İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Rıza Boyraz, kayısı üretiminde sorunlar olduğunu belirterek “böyle giderse rekolte 170 bin tondan 100 bin tonun altına düşer” dedi.

Kuru Kayısı Üretimi Çok Düştü Malatya Ekonomi

 Dernek binasında düzenlediği basın toplantısında kayısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Boyraz, kuru kayısı üretiminde çok ciddi sorunların olduğunu savundu. Mahsülün fazla olduğu yıllarda çiftçinin ürününü maliyetinin altında sattığını, ürün olmadığı dönemde masrafın devam ettiğini belirten Poyraz, dolayısıyla çitçinin üretimi bırakarak şehre yerleştiğini söyledi. Şu an 10 TL olan mazot ve gübre desteğinin fındıkta olduğu gibi alan bazlı desteklenmesi altında 170 TL’ye çıkarılması gerektiğini belirten Boyraz, “alım satımda tüccar çok zorlanıyor sebebi istikrar yok. Alıyor satamıyor piyasa düşüyor veya çok çıkıyor. İstikrarlı olabilmesi için alım birliği kurulmalı destekleme alımı olmalı” dedi.

Malatya’da şu an kayısı piyasasının kötü gidişatının önüne geçilebilmesi adına biran önce Milli Savunma Bakanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın alım yapması gerektiğini ifade eden Boyraz, bu alımın 2015 yılına çok büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 791
Bu Ay : 14967
Toplam : 14967

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom