“Kadına Şiddet de Türkiye Gerçeği”

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bir açıklama yapan Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay; “Kadına şiddet sorununda sonuca değil, sonuca götüren sebeplere değinilmelidir”, dedi.

“Kadına Şiddet de Türkiye Gerçeği” Malatya Haber

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ayrıca Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi olan Nihat Altay konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır.    

Şiddet yaşamımızın her alanında görülebilen ve gün geçtikçe üzerinde daha da düşünülmesi gereken önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Şiddet her nerede ve her kime uygulanırsa uygulansın aciz insanların başvurduğu bir silahtır. Kadına şiddet uygulayan erkeğin insanlığını sorgulaması gerekir.

Özellikle aile içinde kadına şiddete sürükleyen nedenlerin başını geçmişten günümüze gelen gelenekler çekmektedir. Belki de bu bir kültür haline getirilmiştir. Ev hanımı bir bayan misafirliğe giderken dahi kocasından izin alır. Kocasının izni olmadan internet ve sosyal medyayı kullanamaz. Ne giyineceğine kocası karar verir. Özellikle taşra bölgelerinde ve doğudan batıya göç eden kişilerde bunlara örnek teşkil edecek pek çok gelenek vardır. Bunlar doğru davranışlar değildir. Ancak geçmişten bugüne kadar karşılaşılan bu davranışları bir anda ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kadınları örgütleyip, “hakkınızı arayın, kocanıza karşı çıkın, gerekirse polise gidin” denilirse şiddet körüklenir.

Kadın kocasına ne kadar karşı gelirse o kadar şiddet görür. Şiddet kullanan erkek evinden ne kadar uzak tutulursa tutulsun, her kadının başına bir polis konulamayacağı gibi kapıdan kovulsa bacadan girer misali zalim erkek yine istediğini yapar. Şiddet uygulayan erkekleri cezaevlerine atarak sorunun sonu gelmez. Bir ağacın kökü zarar görmüşse siz ne kadar dalları ve yaprakları ilaçlayın ağaç kuruyacaktır. Bu nedenle sorunun kaynağına inip çözüm yoluna gidilmesi gerekmektedir. Aksi halde geçmişten günümüze yaşanan bu zulmün önüne geçmekten ziyade yaşanan şiddet olaylarının artışı, işlenen cinayetleri ve vahşetleri önlemez. Kadın hakları aranırken, sosyolojik olumlu ve olumsuz sonuçlarını ele alarak değerlendirmek gerekir.

Çözüm olarak her il ve ilçeye pek çok aile danışmanlık merkezleri kurulmalıdır. Kurulamayan yerlerde sağlık ocaklarından faydalanabilir. Bu merkezler vasıtası ile kadına şiddetin tanımı, aşırı kıskançlık ve şiddet içeren durumlar konusunda eğitim yolu ile (seminer ve kursların açılması) özellikle erkeklerin bilinçlendirilmesi, kadın ve erkeğin birbirlerine saygı, sevgi ve hoşgörü içinde olmalarının gerekliliği anlatılmalıdır. Sadece kadınların şiddet içeren durumlar konusunda eğitim yolu ile bilinçlendirilmesi ve danışmanlık hizmetlerine yönlendirilmesi yanlış bir uygulamadır. Eğitimde ilk önceliğin erkeklere verilmesi gerekir.

Kadınlar bizim kutsalımız, emanetimiz, anamızdır. Bir toplumun değişmesi ve gelişmesinin baş aktörleridir. Kadınlara sevgi, saygı ve hoşgörü içinde yaklaşan tüm erkekler, mutluluk ve huzur içinde yaşanılır bir dünyayı fark edeceklerdir.

Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 681
Bu Ay : 7827
Toplam : 7827

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom