Malatya Devlet Hastanesinden Bir İlk Daha

Malatya Devlet Hastanesi’nde damar tıkanıklığı yaşayan bir hastaya köprü yönetimi ile kroner By-Pass yapıldı. İl kez yapılan bu yöntemle hasta kısa sürede sağlığına kavuştu.

Malatya Devlet Hastanesinden Bir İlk Daha Malatya Haber

Malatya’da Abdullah Kamışçı isimli hasta, damar tıkanlığı şikayeti ile başvurduğu Devlet Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahisi Polikliniği'nde tedaviye alındı. Hastanın damarlarının ciddi manada daralması ile biran önce ameliyata alınmasına karar veren doktorlar, Malatya’da Devlet Hastanesi’nde ilk kez uygulanan bir yöntemle hastayı eski sağlığına kavuşturdu.

Yapılan başarılı operasyon sonrası ameliyatla ilgili bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Melike Elif Teker, "Hastada yapılan operasyonda kendi damarını çıkararak kullandıkları bir damarı by-pass yaptık. Aynı zamanda bu ameliyat Malatya Kamu Hastanelerinde yapılan by-pass ameliyatıdır” dedi.

Hastanın kendilerine geldiği sırada ciddi olarak yürüme şikayetinin bulunduğunu belirten Teker, “Hastamız 10 metre yürüdüğü zaman ayağındaki ağrılardan dolayı durup dinlenme ihtiyacı hissediyordu. Bu ameliyat sayesinde ameliyattan bir gün sonra günlük hayatına tekrar geri döndü. Ve bu yürüme şikayetleri de tamamen ortadan kalktı” dedi.

Ameliyatta, hastaya kroner bypass ameliyatında kullanılan bir damar kullandıklarını ifade eden Teker, “Hastamızın tıkalı olan damarını köprü yöntemi kullanılarak daha üst ve daha alt kısmında açık olan damar tarafından bypass ameliyatını yaptık” dedi.

Hastanın aynı zamanda diz bölgesindeki damarında da çok ciddi bir genişleme bulunduğunu belirten Dr. Melike Elif Teker, “Bizim anevrizma dediğimiz damar çapının 2-2,5 katı kadar büyüme mevcuttu. Oraya da aynı seansla müdahalesini yaptık. Bu ameliyat Malatya Kamu Hastanesinde bir ilk ve bu gibi hastalarımıza artık Malatya Devlet Hastanesinde rahatlıkla müdahale edebileceğiz” diye konuştu.

Başarılı ameliyata katılan bir diğer Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Feyzullah Gümüşçü’de hastanın ilk geldiği günkü şikayetlerinden tamamen kurtulmasının kendilerini daha da şevklendirdiğini belirterek, “Bundan sonra bu gibi ameliyatları daha rahat bir şekilde yapabileceğimizi, hastalarımızı artık başka bir yere göndermeye gerek olmadığı gördük. Hastalarımız artık bizde daha rahat bir şekilde bypass ameliyatı olabilecekler. Bu ameliyat ileride açık kalp ameliyatlarına da zemin oluşturmaktadır. İleri ki zamanlarda bunu da daha rahat bir şekilde yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

Sağlığına yeniden kavuşan hasta Abdullah Kamışçı da, “Şu anda çok rahatım. İlk geldiğim gibi değilim. Doktorlarımız sağ olsunlar ellerinden gelini yaptılar. Ameliyat olduktan ertesi gün yürümeye başladım. Elinizi bıçakla kestiğinizde sancından duramazken ben koskocaman bir ameliyat olduğum halde çok rahatım. Sancım ve hiçbir şeyim yok, çok iyiyim” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 785
Bu Ay : 2314
Toplam : 2314

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom