ÇAVDER Eğitim Sen'i Ziyaret Etti

ÇAVDER Başkanı Avukat Yusuf Sürücü ve avukatlar, Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya’yı ziyaret ettiler.

ÇAVDER Eğitim Sen'i Ziyaret Etti Malatya Haber

Malatya Çağdaş Avukatlar Dernek (ÇAVDER) Başkanı Avukat Yusuf Sürücü, yönetim kurulu üyeleri avukat Tayfun Çakır, Esra Genç, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya’yı ziyaret etti. 

Çağdaş Avukatlar Derneği’nin Eğitim Sen’i ziyaret etmesinin anlamlı olduğunu belirten Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, hukukun uluslar arası normlara bakıldığı zaman gelinen durumun ortada olduğunu söyledi.

Kaya, “Biz Eğitim ve Bilim emekçileri olarak hukukla ciddi anlamda iç içeyiz. Hükümetin bir taraftan çıkardığı torba yasalar, tamamen yap - boz tahtasına dönen eğitim sistemi ve birçok değerlendirme eğitim emekçilerini karşı çıktığı yasalar hukukla karşı karşıya bırakıyor. Ama adaletin temsil eden Tehmis’in gözündeki bandajın ciddi anlamda delindiğini, kılıcının ön plana çıktığını, terazisinde ise Ali Baba ve Kırk Haramilerde olduğu gibi kefenin bir gözüne sakız yapıştırıldığını ve bunun da hep bizden yana ağır bastığını biliyoruz. Biz ciddi anlamda hukukla sorunlar yaşıyoruz. Ama ülkemizde onurlu hukuk insanlarının da olduğunu biliyoruz. Adaletin yerine getirilmesi noktasında Çağdaş Avukatlar Derneği gibi önemli kurumlarının varlığını olması da bizleri ayrıca memnun etmektedir. Hukuksal mücadelenin demokrasi mücadelesi olduğunu da iyi biliyoruz. Biz sendika olarak dost kurum olarak gördüğümüz Çağdaş Avukatlar Derneği ile bir arada olmayı, birlikte olmayı önemsiyor ve değerli buluyoruz” şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜ: “EĞİTİM SEN BÜYÜK BEDELLER ÖDEDİ”

ÇAVDER Başkanı Avukat Yusuf Sürücü, ÇAVDER olarak başta Eğitim Sen olmak üzere KESK’in tüm bileşenlerinin Türkiye’deki demokratik, hukuk ve sendikal mücadelesinde yanında olduklarını söyledi. Ülkede barışın egemen olduğu, herkesin memnun olduğu bir toplumsa düzenin kurulması noktasında büyük mücadeleler ve bedeller verdiğini anımsatan Sürücü, şunları söyledi:

“Türkiye’de özellikle memur sendikacılığı denildiği zaman KESK akla geliyor. KESK denince de başta Eğitim Sen akla gelmektedir. Ben de geçmişinde Tüm Bel Sen’de kuruluş aşamasında bulunan bir arkadaşınız olarak o süreci yaşadım. ÇAVDER ve Eğitim Sen olarak ortak bir problemimiz var. Nasıl eğitim sistemi yap - boz tahtasına döndüyse Türkiye’de hukuk sistemi de yap - boz tahtasına dönmüştür. Sürekli olarak yasalar değiştiriliyor. Torba yasalarla, temel yasalar değiştiriliyor. Hukukun temel değerleri raydan çıkmış durumda. Hukuk güvenliği yok edilmek üzeredir. Eğer bir ülkede hukuk güvenliği yoksa, tarafsız, adil yargı olmadığı zaman ülkede anarşi olur, kaos olur. Ekonomi, toplumsal barış bozulur. Dolayısıyla şiddet toplumun her tarafında egemen olur.”

“ÇAVDER OLARAK HUKUKSUZLUKLARIN KARŞISINDAYIZ”

"Son günlerde yaşanan Özge Can Aslan cinayetinde görüldüğü gibi gerici bir eğitimle yetişmiş olan insanların maalesef böyle cinayetleri gözünü kırpmadan işlemektedir. Bu tür olayların birçok yerde de övünme meselesi yapmaktadırlar" diyen Sürücü, sözlerini şöyle tamamladı:

“Böyle bir vahşette eğitimin gerici bir şekilde olması gibi hukuksal anlamda da gelinen nokta ibret vericidir. Cezanın caydırıcılığında ciddi bir problem yaşanıyor. Sık sık çıkarılan aflarla ülkemizde neredeyse bir suç işlendiğinde 3 - 5 yıl sonra dışarıdasınız mantığı yerleşti. Tüm karşısında aslında ülkenin yeniden ayağa kalkması gerekiyor. Bunun için başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere siyasiler ve elbette devleti yöneten bürokrasinin birbirinin sesine kulak vermesi gerekiyor. Yani 3 gün önce laik bilimsel eğitim için yapılan eylem nasıl 10 binleri buluşturduysa, önemli bir kaygıda tüm toplumu bir araya getirdiyse toplumsal sorunlarda bir araya gelinmesi gerektiği zorunluluğu ortaya çıkıyor. Devlet bizi dinleyecek. Biz, devlete taleplerimizi ileteceğiz. Sivil toplum kuruluşları ortak talepler üzerine politikalar geliştirecekler. Ve bir baskı grubu olarak siyaset kurumu üzerinde sonuç alınacak bir noktaya taşınması gerekiyor. Bu anlamda Eğitim Sen ve KESK’in tüm bileşenlerinin ülke demokrasi içinde ayrı bir noktadadır. ÇAVDER olarak yaşanan tüm hukuksuzlukların karşısında olduğumuzu, hukuk mağdurlarının her zaman yanında yer alamaya devam edeceğiz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 841
Bu Ay : 4639
Toplam : 4639

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom