Yetiştiricileri Bilgilendirme Toplantısı

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği birlik binasında küçükbaş hayvan kesimi ve kesim desteği ile ilgili toplantı yaptı.

Yetiştiricileri Bilgilendirme Toplantısı Malatya Haber

Birlik binasında yapılan toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Et ve Süt Kurumu Bingöl Kombinası Müdürü Önder Alptekin, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ile kombina yetkilileri ve yetiştirici ilçe temsilcileri katıldı.

Toplantıda açış konuşmasını gerçekleştiren Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, kesimlerle alakalı bir sözleşme yapıldığını belirterek, bu sözleşme ile ilgili genel bilgilendirme yapılması adına bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Şu anda etle ilgili genel anlamda bir spekülasyonun bulunduğunu belirten Akın, “Bu spekülasyonun önüne geçebilmek adına da birebir yetiştiricilerin burada bu kesim konusunda, direk muhatabından cevabını alması için sorularını sorması için buradayız” dedi.

Daha sonra söz alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Malatya İl Müdürü Ali Selvi, kentteki hayvancılık hakkında bilgiler vererek yüzde 47 oranında meranın bulunmasına rağmen istenilen bir seviyede olmadıklarını söyledi. Kentte 290 ile 291 bin civarında küçükbaş hayvanın bulunduğunu belirten Selvi, “Bu kapsamda şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyonluk yatırıma karşılık 3,6 milyonlukta bir hibe desteği söz konusu. Yani ilimizde verilmiş olup Bakanlığımız 100 ile 200 küçükbaş koyun keçi destekleniyor” dedi.

Üreticilere verilen desteklerle ilgili bilgiler sunan Selvi, 2015 yılının özellikle Türk tarımına ve Malatya hayvancılığına hayırlar getirmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Et Ve Süt Kurumu Bingöl Kombinası Müdürü Önder Alptekin de yaptığı konuşmada, daha önceden belli sabit fiyatlar verilerek gelecek zamlardan faydalanacak şekilde üreticilerin faydalanması yönünde protokoller yapıldığını belirterek, “Küçükbaş üreticileri ile bu şekilde bir sözleşmeler yapalım. Belki piyasa şartlarında yukarda kalır düşük kalır ama bizim amacımız burada üreticiye daha bugünden ya da sözleşme yaptığımız tarihte keseceği günkü minimum fiyatı vermek.

Üretici bilecek ki o tarihte bizim verdiğimiz fiyatın altında fiyatla özel sektör verdiği zaman mal bulamayacaklar. Dolayısıyla sizin fiyatınız sabitlenmiş olacak. Piyasa şartlarına göre elbette tercih eder etmez üretici ama hiç çaresiz kaldım diyebilecek bir üretici olmayacak Türkiye’de. Ben bunu ürettim. Bundan sonra ne yapacağım. Kime satacağımı diye düşüneceği bir durum olmayacak. Çünkü orada kamunun bir kurumu var. Parası sağlam yerde kesimini ilgili şartlarda yapıp üreticiye parasını ödeyecek” şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda ise yetiştirici ilçe temsilcileri, kesim ve destekler konusunda sorular sordu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 759
Bu Ay : 2341
Toplam : 2341

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom