Engelli Maaşlarındaki Kesintiye Tepki Verildi

Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, engellilere ödenen maaşlarda değişikliğe gidildiğini belirterek bu yeni uygulama ile binlerce engellinin mağdur olduğunu söyledi.

Engelli Maaşlarındaki Kesintiye Tepki Verildi Malatya Haber

Dernek Başkanı Ali Haydar Koyun, 2022 sayılı yasada öngörülen değişikliklerle engelli maaşı alan binlerce vatandaşın mağdur olacağını belirterek Dernek Genel Merkezlerinin girişimleri ile bu yasada değişiklik yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Malatya’da da 22 dernek temsilcisi ile bir araya geldiklerini ve yasada değişiklik yapılması için ortak karar alarak girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Koyun, ilgili yasa nedeniyle son dönemlerde Malatya ve Türkiye’de binlerce engellinin mağdur olmaya başladığını belirterek kendilerine verilen hakların kısıtlandığını söyledi.
Her gün kendilerine ve Türkiye’deki tüm şubelere onlarca müracaatın yapıldığını dile getiren Koyun, “Aldığımız sakatlık aylığımız hiçbir mantıklı gerekçe olmadan kesintiye uğruyor. Bunun giderilmesi amacıyla bir çalışma başlatıldı” dedi. 

Aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan eve bakım aylığı yasasında da sıkıntıların olduğunu kaydeden Koyun, bu iki yasa ile ilgili değişikliğe gidilmesi adına Türkiye’de 160’a yakın Dernek, Konfederasyon ve Federasyonun ortak karar aldığını kendilerinin de Malatya’da bu karara destek vereceklerini söyledi.

Konu ile ilgili Malatya’daki derneklerle ortak basın açıklamaları yapacaklarını ve TBMM’de gurubu bulunan siyasi partilerin İl Başkanlıklarını ziyaret edeceklerini kaydeden Koyun, Malatya milletvekilleri ile de görüşerek bu konuda destek isteyeceklerini ifade etti.

Bu yasa ile binlerce engellinin mağdur olduğunu vurgulayan Koyun, “2012 yasada 18 yaşını doldursun veya doldurmasın her engellinin bu haktan faydalandırılması gerekiyor. 18 yaşının doldurmuş işe girememiş her engellinin bu yasadan faydalandırılması gerekiyor. Evde bakım ücretinde de bu maaş engelliye verilmiyor ona bakan anne yada babasına bir sosyal yardım olarak veriliyor. Burada da bazı sıkıntılar yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 600
Bu Ay : 4966
Toplam : 4966

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom