Hakan Albayrak yolları ayırdı...

İsrail ile krize neden olan "Ayrılık" dizisinin son bölümlerinde Filistinli kadınlar ve direnişçilere hakaretler edilince konsept danışmanı Hakan Albayrak ayrıldı.

Hakan Albayrak yolları ayırdı... Malatya Kültür-Sanat

Haber Merkezi / TIMETURK

İsrail ile Türkiye arasında krize neden olan TRT'nin yeni dizisi Ayrılık son bölümlerinde Filistinli kadınlar ve direnişçilere hakaret edince dizinin siyasi danışmanı Hakan Albayrak diziden ayrıldı. Konuyla ilgili Timetürk'e açıklamada bulunan Albayrak dizi yapımcılarına ateş püskürürken izleyicilerden de özür diledi. İşte o açıklamanın tam metni:

“Ayrılık – Aşkta ve Savaşta Filistin” dizisi henüz proje aşamasındayken bir dostum “Bu dizide danışmanlık yapar mısın?” diye sordu. “Mümkün değil, vaktim yok, ama Filistin’in hatırı için bir istişare toplantısı yapabiliriz” dedim. Yaptık. Gazze, Batı Şeria, genel olarak Filistin hakkında bildiklerimi anlattım ve hikâye taslağında bazı değişikliklere gidilmesini önerdim. Mesela; Türkiye’deki terör meselesine yapılan bir atfın kaldırılması, Batı Şeria yerine Gazze üzerinde durulması, zamanımızda geçen bir hikâyede direniş örgütü olarak El-Fetih yerine HAMAS veya başka bir örgütün tercih edilmesi (zira El-Fetih bugün direnişe karşıdır), İsrail ajanı erkek / direnişçi Filistinli kız aşkından vazgeçilmesi vs, vs, vs. Bu önerilerim kabul edildi ve benim için konu kapandı. “Gerisine karışmam” dedim. Her bölümün senaryosunu okuyup değerlendirmeye vaktim olmadığı için ve de okuyup değerlendirmediğim senaryoların sorumluluğunu kabul edemeyeceğim / paylaşamayacağım için, dizinin jeneriğinde ismimin kesinlikle geçmemesini istedim. Bu konuda anlaşmıştık, fakat adımı jeneriğe yine de koymuşlar. Dizinin Türkiye ve dünya gündemine girmesi ‘Türkiye-İsrail kavgası’ şeklinde olunca, hemen itiraz edemedim. İtiraz edemedim, çünkü böyle bir kavgada yer almaktan geri duramazdım. “İsmimin jenerikte geçmemesi gerekiyordu” deseydim, İsrail’le kavgadan kaçıyormuş gibi görünürdüm. Diziyi sahiplenmeye mecburdum ve bundan büyük mutluluk da duydum. Şimdi o fırtına geçtiğine göre (ve dizi maalesef Filistinlileri rencide edecek bir hal aldığına göre) ismimin jenerikten çıkarılmasını talep etmek durumundayım. Bunu geçen hafta yaptım ve TRT’ye teslim edilmiş olan ilk üç bölümün jeneriklerinde değişiklik yapmanın mümkün olmadığı, ama sonraki bölümlerin jeneriklerinde ismimin geçmeyeceği cevabını aldım.

İsrail’i rahatsız eden sahneler başım gözüm üstüne, gerisi bana göre değil. Hiç değil. Türkiye’deki müsbet Filistinli imajını zedeleyen ikinci ve üçüncü bölüm beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Dizinin jeneriğinde adım geçtiği için suçluluk duyuyorum. Filistin halkına karşı mahcubum.
“Bu diziyi reyting şampiyonu yapalım” demiştim ya… Benim sözüme uyup ikinci ve üçüncü bölümleri seyreden -üstelik çocuklarına da “Filistin’i tanısınlar” diye seyrettiren- ve şimdi bana haklı olarak ateş püsküren kardeşlerimden özür dilerim. Kampanya tabii ki bitmiştir.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 751
Bu Ay : 2280
Toplam : 2280

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom