Malatya'da örnek olay...

Malatya'nın Hrant Dink'in doğduğu Çavuşuğlu'nda bulunan 250 yıllık Ermeni Kilisesinin restoraasyon masrafını Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi.

Malatya'da örnek olay... Malatya Haber

Malatya'da 250 yıllık tarihî Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin restorasyon masraflarını Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi. Dernek Başkanı Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz.

Bu barış projesi, ülke turizmine büyük katkı sağlayacak." dedi. 2008 yılından itibaren Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ermeni işadamlarıyla yazışmalarda bulunduklarını belirten Yıldırım, konuyu patrikhaneyle de görüştüklerini söyledi. Taşhoron Kilisesi, Hrant Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde bulunuyor.

Ermenistan ile Türkiye arasında yüzyıllık küslüğü bitiren barış protokolünün ardından Malatya'da örnek bir olay yaşandı. Kent merkezinde bulunan 250 yıllık tarihî Ermeni kilisesinin restorasyon masraflarını bir cami yaptırma derneği üstlendi. Restore edilecek kilisenin Agos Gazetesi'nin öldürülen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde olması ise çalışmayı daha da anlamlı hale getirdi.

Farklı etnik grupların aynı topraklarda yüzyıllarca nasıl kardeşçe yaşadığını gösteren olayın aktörleri Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği yetkilileri. Günümüze sadece kalıntıları ulaşan 18. yüzyıl eseri Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin ihyası için harekete geçen dernek başkanı Latif Yıldırım, geçen yıl Başbakanlık, Kültür Bakanlığı ve Ermeni işadamlarıyla yazışmalarda bulundu. 2009 Mart'ında da konuyu patrikhaneyle görüştü. Yazışmalar neticesinde restorasyon Kültür Bakanlığı'nın 2009 yılı programına alındı ancak ödenek sıkıntısı sebebiyle onarıma başlanamadı. Bunun üzerine dernek, onarım masraflarını üstlenme kararı aldı.

'Barış projesi' olarak adlandırdıkları çalışmanın örnek teşkil etmesini isteyen Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Proje ülke turizmine büyük katkı sağlayacak." şeklinde konuştu. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan da Taşhoron Kilisesi'nin bir kültür mirası olduğunu söyledi. Ateşyan düşüncelerini, "Böyle bir çalışma gerçekleşirse seviniriz, mutlu oluruz." şeklinde ifade etti. "Buna benzer birçok restorasyonu yapılması gereken kilise var." diyen Ateşyan, hepsinin sahip çıkılıp kültür mirasımıza kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Şahin ise böyle bir çalışmanın gerçekleşmesinin hassas gelişmelerin yaşandığı bugünlerde güzel bir havanın oluşmasına katkı sağlayacağını dile getirdi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 106
Bu Ay : 1688
Toplam : 1688

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom