Karakaya Barajının Haritası Çıkarılıyor

Coğrafi yapısı bilinmediği için birçok ölümlü kaza ve boğulmalara sahne olan Karakaya Baraj Gölü’nün haritası çıkarılıyor.

Karakaya Barajının Haritası Çıkarılıyor Malatya Haber

Balıkçılık ve feribot seferlerinin yanı sıra önemli bir turizm potansiyeli bulunmasına rağmen, ilgisizlikten dolayı birçok olumsuzluğun yaşandığı Karakaya Baraj Gölü’ne, Malatya Büyükşehir Belediyesi el attı.

Büyükşehir statüsü ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğuna geçen Karakaya Baraj Gölü’nün haritasının çıkarılması için çalışmalar başladı.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Deniz, Baraj ve Göletlerin haritalarının çıkarılmasında tek yetkili olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile görüşmeler yapan Büyükşehir Belediyesi, sağlanan mutabakat çerçevesinde çalışmalara başladı.

Nisan-Mayıs aylarında barajda çalışmalar yapılacak

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Oşinografi ve Hidrografi Daire Başkanlığı’nda görevli yetkililerin Malatya’ya gelip, Karakaya Baraj Gölü’nde ön çalışmalar yaparak İstanbul’a döndüğü belirtildi.

28-Nisan – 27 Mayıs 2015 tarihleri arasında da yetkililerin tekrar, 1 ay süresince Karakaya Baraj Gölü’nde çalışmalar yaparak, haritasını hazırlayacakları kaydedildi. Sahada yapılan çalışmaların ardından,  haritanın 2015 Haziran ayına kadar hazırlanarak, kullanıma sunulması hedefleniyor.

1/50.000 ve 1/1000 haritalar çıkarılacak

Büyükşehir Belediyesi kontrolünde yapılacak olan harita çalışmalarında, Karakaya Baraj Gölü’nün 1/50.000 ölçekli haritası çıkarılacak. Bu haritada baraj gölünün derinlikleri, dip yapısı, akıntı şiddeti ve akıntı yönü gibi bilgiler yer alacak.

Ayrıca 1 tanesi Battalgazi Atabey İskelesi’nde 3 tanesi de karşı kıyı olan Baskil ilçesinde olmak üzere toplam 4 noktanın da 1/1000 ölçekli haritaları hazırlanacak. Bu haritalarda da feribot güzergâhlarının detaylı ölçümleri yapılacak.

Karakaya Baraj Gölü güvenli hale gelecek

Hazırlanacak olan harita ile birlikte, daha önce birçok kaza ve boğulma gibi olumsuzlukların yaşandığı Karakaya Baraj Gölü daha güvenli bir hale gelecek. Özellikle feribot seferleri, tekne gezintileri ve balıkçılığın güvenle yapılacağı baraj gölünün etrafında da ayrıca vatandaşlar için güvenli alanlar ve mesire yerleri oluşturulabilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 258
Bu Ay : 7055
Toplam : 7055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom