'Osmanlıca Diye Bir Dil Yoktur'

DES Malatya İl Başkanı Veysel Fırat katıldığı bir seminerde Osmanlıca diye bir dil yoktur ifadelerini kullandı.

'Osmanlıca Diye Bir Dil Yoktur' Malatya Haber

Fırat, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Osmanlıca diye bir dilin peşinden koşmak, Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni birbirinden ayırmak, bizleri tarihi köklerimizden koparmaktır. Oysaki Türk tarihi Mete Han’la devletleşmeye başlamış ve Türkçe Dili ile bir devlet yıkılırken, kurulan yeni devlet yıkılanın devamı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar gelmiştir. Büyük Selçukluların devamı, Anadolu Selçukluları, Anadolu Selçuklularının devamı Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu devletler ve geçmiş bütün devletler de Türkçe konuşuluyordu. Böyle olmasaydı bugüne kadar Türkçe’nin yeryüzünden silinmiş olması gerekirdi. Biz Türkler tarih sahnesine çıktığımız günden beri, rollerimizi hep Türkçeyle oynadık. 18 devlet kurmuşuz ve 18 devletimizin de dili Türkçe idi ve bu hiç değişmedi.”

Türkçe dilinin Arap alfabesi ile yazılmasına Osmanlıca demenin başlı başına bir hata olduğunu belirten Fırat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkçenin Arap alfabesi ile yazılması Osmanlıca ise, şu anda da Latin alfabesi ile yazılan Türkçeye, devletimizin kurucusunun adı olan ‘’Mustafa Kemalce’’ demek gerekir. Osmanlı Devleti’nin dili Türkçe idi ve Osmanlıca denen bir dil yoktur. Zamanın şartlarına göre farklı kültürlerin etkisinde kalmak dillerin ayıbı ve eksikliği değildir. Bir zamanlar Farsça ve Arapça‘dan etkilenen dilimiz şimdi de İngilizce ve Fransızcadan etkilenmektedir. Etkilenmektedir ama kendi kimliğini, imlasını koruyarak aldığı kelimeleri devşirerek dünya dilleri arasında var olmaya gelişerek devam etmektedir”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 598
Bu Ay : 6578
Toplam : 6578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom