90 Yıllık Manşetler Sergisi Açılacak

Malatya Gazeteciler Cemiyeti ve Renk Kültür Sanat Derneği işbirliğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde “90 Yıllık Manşetler” sergisi açılacak.

90 Yıllık Manşetler Sergisi Açılacak Malatya Haber

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, 1924 yılından başlayarak 2014 yılına kadar 30 bin gazetenin taranarak 90 yıllık manşetler sergisinin oluştuğunu belirterek, serginin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla 10-11 Ocak 2015 tarihlerinde Malatya Park AVM’de saat 13.30’da törenle açılacağını bildirdi. 

azetelerin yayınlandıkları döneme ışık tutan önemli kaynaklar olduğunu ifade eden Karaduman, “Günlük olarak yayınlanmalarından dolayı dönemin bütün siyasal ve toplumsal olaylarına ilk kaynak olma özelliği taşırlar ve yayınlandıkları döneme ait zengin öğrenme ortamları sağlarlar. Özellikle de yorum içermeyen günlük haberler, olaylar ile ilgili ayrıntıların yer aldığı, geçerli ve güvenilir birer kaynak ve belge olma özelliğini taşırlar. Ancak gazetelerin işlevi sadece okuyucularına günlük haber ve yorum iletmek değildir.

Gazeteler yarın için ‘dünün yazılı tarihi’dir. Bu bağlamda yayınlandıkları günden itibaren birer tarih belgesi haline gelirler ve yayınlandıkları döneme dair geçerli, güvenilir bir kaynak olurlar. Süreli yayın organları, geçmişi günümüze düzenli arşiv belgeleri benzerinde aktarırlar. Bu nedenle de tarihin kaynakları arasında yer alırlar. Bu durum Malatya’nın yakın tarihi açısından da geçerlidir” dedi.

30 BİN GAZETE İNCELENDİ

Serginin hazırlanması için yıllardır araştırmalar ve incelemeler yapan Nezir Kızılkaya, 30 bin adet gazete incelediğini ifade ederek, “90 Yıllık Manşetleri” bir araya getirdiğini söyledi. Kızılkaya, “Malatya’da yerel gazete yayını 1924 yılında Malatya Gazetesi ile başlamış, takip eden 90 yılda 100’e yakın gazete yayınlanmıştır.

Bu çalışmada nispeten uzun süreli yayında alan 22 farklı gazetenin 1924-2014 yıllarına ait yaklaşık 30 bin sayısı incelenerek tarihsel önemi bulunan ve/veya günümüze de yansıması olan 44 habere yer verilmiştir. Bu haberler Malatya’nın yakın tarihi ile ilgili olarak çok ilginç bilgileri içeriyor. Zaten serginin amaçlarından biri de genç kuşaklara yaşadığımız kentin yakın tarihi ile ilgili bilgiler aktarmaktır” diye konuştu.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti ve Renk Kültür Sanat Derneği işbirliğiyle hazırlanan “90 Yıllık Manşetler” sergisinde yer alan 44 ayrı haber manşeti sergide yer alıyor. Malatya tarihi açısından dikkat çekici olan serginin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 800
Bu Ay : 6780
Toplam : 6780

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom