Bitki Veri Tabanı Oluşturuldu

Türkiye'de "Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı" programı oluşturdu. Buna göre, veri tabanında, gizlilik içermeyen ve herkes tarafından görülebilen özellikler bulunacak.

Bitki Veri Tabanı Oluşturuldu Türkiye-Dünya

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki koruma ürünleriyle ilgili güncel bilgilere kısa sürede ulaşılabilmesi için veri tabanı oluşturdu. Uygulamayla, bitki koruma ürünlerine ilişkin firma, ruhsat, etiket bilgileri ile ürünün yasaklı olup olmadığına kadar bütün güncel verilere internet ortamında bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından anında ulaşabilecek. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bulunan tüm ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle ilgili ruhsat yenileme ve yasaklanmış aktifler, etiket genişletme (yeni tavsiye) gibi konularda yapılan iş ve işlemlerin ilgililer tarafından takip edilmesi amacıyla Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı programı oluşturdu. Buna göre, veri tabanında, gizlilik içermeyen ve herkes tarafından görülmesinde sakınca olmayan bitki koruma ürünlerine ait firma bilgileri, ruhsat bilgileri, etiket bilgileri, formülasyonları, bitkiler, zararlı organizmalar, kullanım koşulları, kullanım dozu, son ilaçlama ile hasat arsındaki süre, yasaklı ürünler, iptal edilen ürünler, ithal veya imal durumuna göre ürünler, yıllara ve aylara göre ürünler gibi bilinmesi gereken tüm bilgiler yer alıyor.

DEĞİŞİKLİK ANINDA GÖRÜLECEK

Uygulamayla, bitki koruma ürünleriyle ilgili ruhsat işlemlerinin kayıt altına alınması, ruhsat ve etiketlerin güncellenmesi de program üzerinden yapılacak. Programda yapılacak her türlü değişiklik anında sisteme aktarılacak böylece, programı takip edenler güncel bilgilere anında erişebilecek. Yapılan bu çalışmayla Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik'te yer alan bitki koruma ürünlerinin önerilmesi için reçete yazma yetkililerinin ihtiyaç duyduğu bitki koruma ürünlerine ait bilgilere anında ulaşılarak, olası engeller bertaraf edilecektir. Ayrıca, herkes tarafından bu program görülüp takip edilebileceği için yanlış ve tavsiye dışı ilaç kullanımının, aşırı dozda ilaç kullanımın da önüne geçilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 680
Bu Ay : 5874
Toplam : 5874

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom