İsrail'de geniş yankı!..

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Başbakan Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a çıkışıp Ahmedinejad için de "dostumuz" demesi...

İsrail'de geniş yankı!.. Dünya

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a çıkıştı.

Başbakan, Lieberman’ın Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söyledi. Uluslararası ilişkilerde diplomatik bir tabu olan İsrail'in nükleer silahlarının Türkiye Başbakanı tarafından bu şekilde dile getirilmesinin Davos'tan daha büyük bir kriz yaratması bekleniyor.

Pakistan'daki temaslarını bugün tamamlayıp İran’a geçecek olan Erdoğan Türkiye’den ayrılmadan önce The Guardian gazetesine

konuştu. Gazetede bugün yayımlanan röportajda Erdoğan, İsrail'le yaşanan son krizler sonrası Ankara-Tel Aviv stratejik ittifakının sona erdiği söylentilerini yalanlayarak, iki ülke arasındaki ortaklığın sürdüğünü söyledi.

Aviv'le iyi ilişkilerin devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’a ise çıkıştı.

Erdoğan, Lieberman'ın Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söyledi.

ZİRVE ÖNCESİ KRİZ

İsrail dışişleri bakanının 24-25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Akdeniz Birliği toplantısına katılma konusu da tartışmalara yol açmıştı.

İstanbul’da 43 ülke dışişleri bakanlarını bir araya getirecek zirve öncesi, Akdeniz Birliği’ne Fransa’yla birlikte eş başkanlık eden Mısır, Lieberman’ın Türkiye’ye gelmesini istemediğini ve İsrailli bakana davetiye göndermeyeceğini açıkladı.

Kahire'nin bu tutumunun ardında, Lieberman’ın İsrail’i ziyaret etmeyi reddeden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e geçen sene “cehenneme kadar yolu var” demesinin olduğu tahmin ediliyor.

Erdoğan ve Mısır'ın kendisine gösterdiği sert tepkilerin ardından Lieberman'ın önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacak zirveye katılıp katılmayacağı ise merak konusu.

ABD İLE İLİŞKİLER BOZULMAZ

Erdoğan röportajda İsrail’e yönelik ağır eleştirilerinin Türkiye-ABD ilişkilerini bozabileceği fikrine de katılmadığını söyledi.

Erdoğan, “Böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Çünkü ABD’nin bölgedeki politikaları İsrail tarafından dikte edilmiyor” dedi.

AHMEDİNECAD DOSTUMUZ

Başbakan ayrıca İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Türkiye’nin dostu olduğunu söyledi.

Erdoğan, sarf ettiği sert sözler ve uyguladığı politikalarla Batılı devletlerin nefretini üzerine çeken İranlı radikal lider Ahmedinecad için, “Şüphesiz ki kendisi bizim dostumuz. Arkadaş olarak çok iyi ilişkilerimiz var. Hiç bir sorunumuz da olmadı" diye konuştu.

Gazetenin, "İran’ın nükleer programına kavgacı bir tavırla yaklaşan ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığıyla bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dostunuz değil mi?" sorusuna ise Erdoğan, "Chirac döneminde mükemmel ilişkilerimiz vardı. Ama Sarkozy döneminde böyle bir durum söz konusu değil. Bu adil bir davranış değil. AB kendi kurallarını ihlal ediyor" yanıtını verdi.

İSRAİL BASINI MANŞETE TAŞIDI

Başbakan’ın Lieberman’a yönelik sözleri İsrail medyasında da geniş yankı uyandırdı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Erdoğan’ın İsrail’le Türkiye arasındaki yangına körükle gittiği yorumunu yaptı.

Yedioth Ahronoth gazetesi ise Lieberman’ın basın danışmanının konuyla ilgili yorumuna yer verdi. Danışman “Her saçma lafı ciddiye almamıza gerek yok” dedi.

The Jerusalem Post gazetesi de Erdoğan’ın röportajını manşetine taşırken, Başbakan’ın Lieberman’ın Gazze’yi nükleer silahla tehdit ettiği yönündeki sözlerini öne çıkardı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 997
Bu Ay : 16045
Toplam : 16045

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom