Yeni Türkiye Kumaşı Anadoludan

Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Milli Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY'u vefat yıl dönümünde anma programı düzenlendi.

Yeni Türkiye Kumaşı Anadoludan Malatya İlçe

Yeni Türkiye; “Kumaşı Anadolu tezgâhından dokunmuş insanların yönettiği bir ülkedir”

Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Milli Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY'u vefat yıldönümünde anma programı çerçevesinde Yeşilyurt sınırlarındaki lise öğrencileri arasında yapılan şiir ve mektup yazma yarışmaları ödül töreni ve Araştırmacı Yazar Turgay GÜLER, Prof. Dr. Mehmet ÇELİK’in "Yeni Türkiye ve Mehmet Âkif" isimli söyleşi programı kongre ve Kültür merkezinde gerçekleşti.  

Programa, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ertan Mumcu,  AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi,  Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Araşrımacı-Yazar Turgay Güler, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalaycı, Ak Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, Daire Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşması yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, "Belediyecilik sadece imar ve fiziki düzenlemeden ibaret değil. Şehirlerimizi kültür, sanat, spor ve birçok alanda fiziki gelişimi ile dengeli bir şekilde yapmamız gerekiyor. Yeşilyurt Belediyesi olarak kültürel faaliyetlerimiz düzenli bir şekilde devam ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortak projelere imza atıyoruz. Çer-Çöp Projesi, birinci sınıf öğrencilerine satranç takımı dağıtımı ve Yeşil Konaklarımızda yapmış olduğumuz uygulamalar bunların bir devamı şeklindedir" dedi.

Gazeteci- Yazar Turgay Güler, “Dünya’da büyük bir şirket kurulmuş ve bu şirket her ülkeyi bir şirket şubesi gibi görerek işlem yapıyor. Yıldır bu şirket üzerinden çok oyunlar oynandı. Dünyayı kendi istekleri ve çıkarları doğrultusunda yönetebilmek için her yolu mubah gördüler.

 Dünya mazlumlarının sesi olan uzun adam ve onun liderliğinde büyük bir güç olma yolunda ilerleyen ülkemizin önünü kesmek için büyük oyunlar oynandı ve oynanıyor. Bizim davamız Türkiye davasından ayrı bir dava değildir. Bizim tarihimiz boyunca özü ve ruhu değiştirmeye, Türkiye’yi bu dava yürüyüşünden koparmaya yönelik girişimler olmuştur” dedi.

Yeni Türkiye’de devlet ile milletin istikametini örtüştürmenin gayreti var diyen Güler, “Türkiye'nin ulusal güvenliği tehdit ediliyor. Gezi olayları ile hedeflenen Tayyip Erdoğan’ın karizmasının çizilmesi ve akabinde erken seçim hesapları darbe ile sonuçlanacak bir süreçti. 17-25 Aralık bir darbe girişimiydi. MİT’e neden kast ettiğini bu yapının uluslarası bağlantılarını sorgulasınlar” dedi.

Gazeteci- Yazar Turgay Güler, “16 yaşında bir çocuk Konya’da bir meydanda boyundan büyük laflar ediyor. Elinde birkaç sayfalık bir metin var. Ve o metindeki her bir sözcük deve dişi gibi iri! “Evladım o metni kim yazdı?” diye bir soru soruldu mu? Sorulmadı mı? İnancım odur ki o metin o çocuğun kaleminden çıkmadı! Bir azmettireni var! Emniyet, yargı ve bürokraside konuşlanmış, aynı kaynaktan beslenen iftira ve yalana dayalı kampanyalar ile medyadan iş dünyasına, bürokrasiden sivil toplum örgütlerine kadar aynı yerden kontrol edilen bir paralel yapı, Yeni Türkiye yolunda ilerleyen Kumaşı Anadolu tezgâhından dokunmuş insanların yönettiği ülkenin başarılı olmaması için her yolu mubah görüyor” dedi.

PROF. DR. MEHMET ÇELİK, “KENDİ MİLLİ MARŞINI YAZAN ŞAİRİNİ SÜRGÜNE GÖNDEREN TEK ÜLKEYİZ”

Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Mehmet Akif Türkiye’de en çok tanınan kişilerin başında gelir. Sokağa çıktığımızda kime sorsanız İstiklal Marşımızın yazarı der. Milli şairimizdir, safahat eserinin yazarıdır der. Aruz veznini en iyi kullanan yazarlardan biridir, der. Dindar bir şairdir. Bir fikir adamı, aksiyon, dava adamı, bir ızdırap adamı, milli mücadeledeki o verdiği vaazlar, yayınladığı dergi Sebi Reşat, heyeti nasihat heyetleri şehir şehir gezdi, özellikle Anadolu şeyhülislam fetvasına karşı Akif ne diyecek Akif’e bakardı.  Güçlü bir şair olarak onu tarif etmek onu anlatmaz. Düşüncelerini ve duygularını şiirle ifade eden bir insandı. O sıkıntı ile şöyle bir şiir yazayım şu mısrasında şöyle bir sanatı kullanayım da nasıl şiir yazılırmış görsünler, derdinde hiç olmadı.  O bir mütefekkir, dava adamı, ümmetin vicdanı ve kalbiydi. Bir müfessirin şöyle diyor bütün Kuran kaybolsa, sadece Fatiha kalsa, o Fatiha’da bütün Kuran’ı yazarım diyor. Ona ümmül kitap (kitabın anası) diyorlar. Yakın tarihimizdeki 1. Dünya savaşı özellikle Çanakkale ve milli mücadele bütün belgelerini yok etseniz. Safahattan ve Mehmet Akif’ten o dönemim bütün ızdırablarını yazabilirsiniz.  

28 Şubat döneminde ülkemizde çok ilginç bir dönem yaşanmıştır. Askeri bir personel, general rütbeli diş hekimi eğitim verirken Mehmet Akif’in Çanekale şehitlerine ithafen yazdığı,  “Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid’i... Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi” şiiri için Mehmet Akif’e nasıl o bedevilere benzetir diyerek olmadık hakaret ediyor. Ve o dönemde etkili yetkili isimlerinden kurumlarından tek kelime çıkmamıştır” dedi.

PROF. DR. MEHMET ÇELİK, “AKİF MİLLETİN RUHU, MİLLETİN VİCDANI, MİLLETİN KALBİ DEMEK”

 Çelik, “Bu toplum ile kan uyuşmazlığı olan bir kesim Akif’in yaşadıklarına karşı düşman olmuş çektiği ızdırabı görmemezlikten gelmiş, ölüm haberini dahi duyurmamıştır. İstiklal marşının ruhuna tahammülü dahi olmayan istiklal marşı yerine onuncu yıl marşı ikame edilse bayram edecek anlayışın Milli Marşımız ve onun taşıdığı ruh ile sorunu vardır. Akif milletin ruhu, milletin vicdanı, milletin kalbi demektir” dedi.

 

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ŞİİR KATEGORİSİNDE

1- Aslı Aslan- Akmercan Anadolu Lisesi

2- Furkan Odacı- Abdulkadir Eriş Anadolu Lisesi

3- İsmail Duru- Yusuf Kenan Anadolu Lisesi

MEKTUP KATEGORİSİNDE

1- Esra Işık- Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi

2- Sena Arslan- Turgut Özal Anadolu Lisesi

3- Tuğba Yıldırım- Beydağı Abdulkadir Eriş Anadolu Lisesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 889
Bu Ay : 1624
Toplam : 1624

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom