Bir oğlu askerde öldü, diğeri dağda!

Bitlisli Güngör ailesi iki acıyı birden yaşıyor. Bir evlatları askerde PKK ile çıkan çatışmada hayatını kaybetti, diğeri ise PKK'ya katılarak dağa çıktı...

Bir oğlu askerde öldü, diğeri dağda! Bölge

Kirli savaş beraberinde dayanılmaz acılar getirdi. Doğudan ve batıdan anaların bağrı yandı, ocaklar söndü, babalar kahroldu, eşlerin ve çocukların gözleri yaşlarla doldu. 25 yıldır kirli bir savaş geçiren bir toplumda Türk-Kürt çatışmasının yaşanmaması ise belki yüzyıllarca beraber kardeşçe yaşamış iki halkın arasına sokulmaya çalışılan nifakın ne kadar da yapay olduğunu gösteriyordu.

Fakat artık bu kabus sancılı da olsa bitmek üzere. Kirli savaşta çocuklarını kaybeden aileler ise duygusal tepkiler vermekte son derece haklılar. Ancak tepkilerin adresi barışı sağlamaya çalışanlara değil, bu kirli savaşın çıkmasına sebep olan ve şimdi barışın önünde duran kesime olmalı.

İşte Bitlis'te acılı bir annenin haklı tepkisi ve o anneden öğrenmemiz gerekenler:

Bitlisli Güngör ailesi iki acıyı birden yaşıyor. Bir evlatları askerde PKK militanları ile çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Diğeri ise PKK saflarına katılarak dağa çıktı. Ailenin yüreği paramparça. Anne Melike Güngör, askerde ölen oğlu Fevzi'nin ardından gözyaşı dökerken, Ferdi'nin sağ olarak eve dönmesi için dua ediyor.

Melike anne, Ferdi'nin hayatta kalabilmesi için demokratik açılım sürecinin baltalanmaması gerektiğine inanıyor. "Yeter artık gözyaşımız dinsin." diyen Melike Güngör, birilerinin barışa karşı çıkıp daha fazla kan akmasını istemesine isyan ediyor: "Ciğerim kanıyor, yaram derindir. Oğlum şehit düştüğünden beri bir gün yüzüm gülmedi. Benim gibi anneler acı çekince bu barışı istemeyen insanlar rahat mı yatacak? Barışa herkes el uzatsın. Fevzi şehit oldu, oğlum Ferdi kayıp. Ben hangisine yanayım? Yeter, başka anneler ağlamasın."

Er Fevzi Güngör, 20 Kasım 2008 tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Oğlunun, aile bütçesine katkı için 4 yıl İstanbul'da çalıştığını anlatan Melike anne, döner dönmez askere giden ve hayatını kaybeden evladı için her gün gözyaşı döküyor. Doya doya öpemeden askere gönderdiği oğlunun cenazesinin geri geldiğini belirten anne Güngör'ün diğer oğlu Ferdi'nin ise 2007 yılında PKK'ya katıldığı ve Van Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla arandığı belirtiliyor. Melike Güngör, herkese çağrı yapıyor: "Ciğerim kanıyor, yaram derindir. Oğlum şehit düştüğünden beri bir gün yüzüm gülmedi. Benim gibi anneler acı çekince bu barışı istemeyen insanlar rahat mı yatacak? Barışa herkes el uzatsın. Fevzi şehit oldu, oğlum Ferdi kayıp. Ben hangisine yanayım? Yeter, başka anneler ağlamasın." Bitlis'in Güroymak ilçesinde ikamet eden Güngör, "Bazı insanlar neden barış istemez, neden yaranın üzerine tuz serperler anlamıyorum. Yazık değil mi? Barış sürecinde gereken neyse yapılsın. Gözyaşlarımız dinsin. Artık ne askerin annesi ağlasın ne de diğerlerinin." diye yakarıyor.

Baba Ekrem Güngör de, kardeşin kardeşi vurduğu günlerin son bulmasını diliyor. "Benim oğlum şehit oldu, devlet için canını verdi. Bizim devlete bağlılığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Benim bir oğlum da kayıp. Her ikisinin de acısını çekiyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı, barış sağlansın." ifadesini kullanıyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 1062
Bu Ay : 7146
Toplam : 7146

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom