'Neonatal Resüsitasyon Programı' Eğitimi

Malatya’da, “Neonatal resüsitasyon programı” eğitimi tamamlandı.

'Neonatal Resüsitasyon Programı' Eğitimi Malatya Eğitim

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı’nca ülkemizde yeni doğan ölümlerinin azaltılması, yeni doğana optimal yaklaşım ve etkin resüsitasyon sağlanması amacıyla yürütülen “Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP) kapsamında 2014 yılının 3.NRP uygulayıcı eğitimi yapıldı.

Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü Diyabet Eğitim Salonunda düzenlenen bu eğitim programıyla doğumda görev alan ve bebeğe eli değen tüm sağlık personelinin standart bir eğitim alması amaçlanmaktadır. Her sağlık kuruluşunda en az 2 personelin söz konusu eğitime katılarak sertifika almaya hak kazanmış; uzman hekim, pratisyen hekim, ebe, hemşire ve anestezi teknisyenin yer aldığı bir ekibin oluşturulması ile; bebeklerin asfiksiden ölümlerinin ya da sakat kalmalarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

2014 yılında; 14-16 Nisan tarihlerinde Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi’nde görevli Uzman ve Asistan Hekim 7 kişi ,Ebe 4 kişi ,Anestezi Teknisyeni 1 kişi ve Hemşirelere 9 kişi, 07-09 Mayıs tarihlerinde İnönü Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Ebelik bölümü mezun durumundaki son sınıf öğrencilerine 36 kişi ve son olarak Merkez ve İlçe Devlet Hastanelerinde görevli personellere Ebe 14 kişi, Hemşire 4 kişi, ATT 2 kişi olmak üzere 3 NRP Eğitimi gerçekleştirildi” ifadeleri kullanıldı.

Eğitimlerde Kurs Sorumlusu olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Selma Aydın Felek görev alırken, eğitici olarak Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi Neonatologi Bölümü’nden Doç.Dr. Ahmet Karadağ, ile Doç.Dr. Ramazan Özdemir ve misafir Gönüllü Eğitimci Hemşire Deniz Demircan görev aldılar. Eğitim sonrası yapılan sertifika töreni ile katılımcıların sertifikaları verildi.
Sertifika törenine, Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Mahmut Barkın Akgül, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fikret Serin ve il yöneticileri ile beraber hastane çalışanları katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 777
Bu Ay : 5143
Toplam : 5143

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom