Kızılay İhtiyaş Sahiplerine Yetişiyor

Kızılay Güney Batı Anadolu Malatya Bölge Müdürü Doktor Osman Özgül, bölgenin kan ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Kızılay İhtiyaş Sahiplerine Yetişiyor Malatya Yaşam-Sağlık

Kızılay Güney Batı Anadolu Malatya Bölge Müdürlüğü’nde, Kızılay Bölge Müdürlüğü ile Kızılay Derneği Malatya Şubesi yöneticilerinin katılımı ile basın açıklaması yapılarak, Kızılay’ın faaliyetleri hakkında aktarıldı. Kızılay Derneği Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın yaptığı konuşmada, son iki yılda 13 bin ihtiyaç sahiplerine kıyafet verildiğini belirterek, “Kızılay Güney Batı Anadolu Malatya Bölge Müdürlüğü olarak, Malatya, Elazığ ve Adıyaman bölgesinin kan ihtiyacı karşılanıyor” dedi.

Toplantıda, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kan Bankası tarafından tıp merkezinde yatan ve ameliyat olan hastalar için gereken kanın hasta yakınlarına baskıcı tutumla istenmesi soruldu.

Kızılay Güney Batı Anadolu Malatya Bölge Müdürü Doktor Osman Özgül, “Kanunun maddesinde, kan bağışı ücretsiz ve gönüllü olarak bağışlanır. Herhangi bir kurum, sizi zorluyorsa, çıkmaza sürüklüyorsa, kan bağışçısı bulunması yönünde baskı yapıyorsa, bu kanuna muhalefet ediliyor demektir. Bize bağlı bulunan hastanelerin yüzde 98 kan ihtiyacını karşılıyoruz.

İlimizde kan ihtiyaçlarının tamamını karşılayamadığımız hastanelerden bir tanesi İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi. Araştırma Hastanesi, kanun kapsamında kan alma yetkisine sahiptir. Bu konuda kendileri de kan toplamaktadır. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi il ilgili soruları üniversite yönetimine iletmeniz gerekiyor. Kan alma konusunda sorun varsa, hastane yönetimi ve hasta hakları birimi ile iletişime geçilebilir” şeklinde konuştu.

Umut Yalçın ise, hastanelerin kan bedeli alamayacağını hatırlatarak, “Kan bedeli isteyen hastane olursa, bunun faturası istenilmeli. Hasta yakınları bu konuda şikayetlerini Sağlık Bakanlığı’na yapabilir. Zaten hastanelerde kan parasını SGK karşılıyor” dedi.

Kızılay Derneği Malatya Şubesi İl Yardım Mesul Müdürü Sefa Yaşar da, ilk yardım eğitimleri konusunda bilgi vererek, “Bin 600 kişiye ilk yardım eğitimi verdik. 2 bin kişiye de Kızılay sertifikalı verdik. Halk eğitimi ve okullarda da ücretsiz eğitim veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 883
Bu Ay : 8029
Toplam : 8029

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom