Öğrencilere Acil Eğitimi Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın UNICEF destekli uyguladıkları “Minik 112 Projesi” çerçevesinde Malatya Hidayet İlkokulu’nda acil sağlık eğitimi verildi.

Öğrencilere Acil Eğitimi Verildi Malatya Eğitim

İlköğretim çağındaki çocukların duyarlılıklarının ve bilgi seviyelerinin artırılması, kazalara maruz kalmaların azaltılması, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile nasıl temas kuracaklarını göstermek ve gereksiz aramaları azaltmak, koruyucu önlemleri kullanma becerilerinin geliştirilmesi, olağan dışı durumlarda davranış becerilerinin geliştirilerek, kaza sayısı, yaralanma sayıları ve kazalara bağlı ölümlerin azaltılması gibi hedeflerle yola çıkan “Minik 112 Projesi” kapsamında Hidayet İlkokulu 4. sınıf öğrencilerine yönelik acil sağlık hizmetleri hakkında bilgi verildi.

Okul multivizyon sınıfında gerçekleştirilen eğitimlere 4.sınıfta okuyan 243 öğrenci katılarak, 112 ne zaman aranmalıdır?, 112 acil hattı neden gereksiz yere meşgul edilmemeli?, 112 acil hattı arandığında nasıl konuşulmalı? gibi birçok sorunun cevabını öğrendiler. Ayrıca okul bahçesinde tam donanımlı bir ambulansı da inceleme imkanı bulan çocuklar ambulansın içindeki tıbbi araç, gereç ve donanım hakkında bilgilenme imkanı buldular.

Proje kapsamında eğitimleri veren Malatya Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünde görevli hemşire Medine Açıkgöz, öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayarak minik çizgi film ve sunumlarla çocukların daha kolay öğrendiğini, bu sebeple Hidayet İlkokulu'nda yaptıkları çalışmanın keyifli bir şekilde geçtiğini söyledi.

Hidayet İlkokulu Müdürü Ergün Taşçı ise, Sağlık Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığıyla okullarda uygulanmak üzere UNICEF destekli olarak başlattıkları bu projenin son derece önemli olduğunu, öğrencilere erken yaşlarda verilen bu eğitimlerin toplumun geleceğine yön vereceğini, 112 ve diğer hizmet kaynaklarının doğru kullanılırsa etkinliğinin ve verimliliğinin artacağını, bu noktada eğitimin fert ve toplum bazında ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 656
Bu Ay : 1279
Toplam : 1279

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom