Pidenin Kilosu 5.5 Lira Olsun

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) 2014 yılı Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıya Pide gramajı tartışıldı. Pide 180 gram olsun tartışılması yaşandı. 80 kuruşluk buğday pide olunca 5,5 lira olsun istendi.

Pidenin Kilosu 5.5 Lira Olsun Malatya Ekonomi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) 2014 yılı Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. 
MESOB Başkanlar Kurulu, MESOB Başkanı Şevket Keskin başkanlığında Esnaf Sarayı Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya esnaf odalarının başkanları katıldı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen kömür ocağı faciası ile ilgili olarak üzüntü duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Keskin, Muharrem ayının da ülkeye barışı, kardeşliği getirmesini dileyerek 4 Kasım Salı günü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile birlikte Akpınar Sultan Sarayı Salonu’nda iftar programı düzenleyeceklerini kaydetti.

Keskin, “Biliyorsunuz, bu yıl hep seçimle geçti. Ocak, Şubat ve Mart ayında esnaf odalarının seçimleri, Mayıs ayında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği seçimi, Haziran ayında esnaf ve sanatkarlar federasyonu seçimlerini, TESK seçimini de Eylül ayında yaptık. Bir yıl seçimle geçti” dedi.

Kendisinin TESK Yönetim Kurulunda olması nedeniyle Ankara’da esnaf ve sanatkarların çözüm bekleyen sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini ve ilgili bakanlıklarda sürekli görüşme ve talepleri aktarma çabalarını sürdürdüklerini aktaran Keskin, “Son dönemde özelikle sıcak para akışının olmaması ve piyasalardaki darlıktan dolayı faizsiz, 1 yıl ödememiz, 4 yıl vadeli 50 bin TL tutarında bir kredi uygulaması ile ilgili olarak girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu kredi uygulamasını özellikle istiyoruz. Bu talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza ilettik. Bu uygulamanın kısa sürede çıkmasını ümit ediyoruz. Esnaf ve Sanatkar Sicil kaydı olanlara 1 yıl ödememiz, 4 yıl vadeli bu kredi verilirse esnafımız içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmuş olacaktır yada mevcut işyerine yatırım yapacaktır. Şoför esnafımız için 1 kereye mahsus KDV ve ÖTV’siz araç istiyoruz. Esnaf ve sanatkar camiası büyük bir camiadır ve sorunları vardır. Bugün bir sorunu çözdüğümüzde yarın mutlaka bir başka sorun çıkacaktır. Değişim ve dönüşüm zamanı, gelişmelere ve değişimlere ayak uydurmak zorundayız. ‘Ben hemen şu işi bitireyim’ derseniz bu yanlış. Çünkü bir sorun biter, bir sorun başlar. Oda başkanlarımız mutlaka esnaf ve sanatkarımız ile birlikte olsun ve sürekli esnafımızın yanına gitmeli. Tenkit mi yapacak, övgümü yapacak, yapacak. Ama biz esnafımızla sürekli görüşelim. Esnafımızdan kaçmayalım, çünkü onları temsil etmek için burada bulunuyoruz” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odalarındaki denetim kurulu üyelerinin mutlaka her ay odalara gelerek tutanak tutmasını istediklerini belirten Keskin, aidatların yasal olarak toplanması gerektiğini, aksi takdirde hem oda başkanının ve hem de yönetim kurulu üyelerinin bu konuda yasal olarak sorumlu tutulduğunu belirten Keskin, “Marketler ile ilgili yasa yakında çıkacaktır. Torba Yasasında da esnaf ve sanatkar ile ilgili bazı düzenlemeler bütçe dengesi nedeniyle çıkartılmadı. Özellikle Bağ-kur emeklilerinin maaşı az. Yüzde 15 oranında Destekleme Priminin kesilmesinin gereksiz olduğunu sürekli dile getiriyoruz. Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek çok güzel bir insan. Kendilerine aynen şunu söyledim, ‘Sayın bakanım çok iyisin, ama çok cimri bir insansın. Yüzde 15’i niye bizden kesiyorsun?‘ Esnaf ve sanatkarımız emekli olmak için 90 bin TL’nin üzerinde devlete prim yatırıyor. Devletin verdiği maaş, 600-700, 900 TL. Yüzde 15’ini kesiyorsun, kalıyor 700, en yüksek maaş oranıyla söylüyorum. Doktora gittin, ilaç aldın, şuraya gittin, kaldı elinde 400 TL. Bu durumu sürekli dile getiriyoruz. Kim olursa olsun, esnafın bize verdiği bu yetkiyi sonuna kadar kullanıyorum. Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmam” diye konuştu.

Keskin şöyle konuştu: “Büyükşehirden beklentilerimiz var. ‘Esnaftan 750 dönüm alırız, bin dönüm alırız’ bunlar hikaye. Alamazsın, esnafın parası nerede? ‘Ne umarsın bacından, bacın ölüyor acından.’ Gittiğin zaman ‘Bana ne yaptınız’ demiyorlar mı? Yeni Sanayi Sitesi için artık büyükşehir belediyesi olur, hazine olur, yerini alacağız. İyi bir proje ile TOKİ’ye yaptıracağız. Yüzde 50’sini devletten karşılamadan biz bunu yapamayız. Uzun vadeli ödeme planlı bir uygulama ile yeni sanayi sitesini yapabiliriz. Bir tane bin dönümlük büyük sanayi sitesi yapmayı planlıyoruz. Burada mermercisi, mobilyacısı ve diğer her sektör ayrı ayrı olacak. Bir tarafta üretim olacak, bir tarafta satış mağazaları olacak. Battalgazi ilçesinde bir tane sanayi sitesi ihtiyacı var. Mevcut sanayi siteleri ne büyük, ne de küçülür, hiçbir şey yapılmaz” dedi.

MESOB Başkanlar Kurulu'nun açılışının ardından basına kapalı olarak oda başkanlarının talep ve sorunları ile esnaf ve sanatkarların sorunları ve çözüm yolları tartışıldı.

EKMEKTE GRAMAJIN DÜŞÜRÜLMESİNE KARŞIYIM

 Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ekmekte gramajın düşürülmesine karşı olduğunu söyledi. 

MESOB Başkanlar Kurulu’nda Fırıncılar Odası’nın pide ekmeğine zam yapılması ile ilgili talebi de görüşüldü.
MESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya’da mevcut ekmek raişine göre somun ekmeğin 250 gram, pide ekmeğinin ise 220 gram olduğunu belirterek, “Pide özel bir ekmek, bunu belirtelim. Fırıncılar Odası Başkanımız, yönetimi ve fırıncı esnaflarımız ekmeğin pide ekmeğinin 180 grama düşürülmesini istiyor. Ben buna razı değilim. Niye razı değilim? Açık söylüyorum; 180 gram ekmeği götürüp fırında pişirmek, çıkarmak ve bu millete yedirmek bence çok zor. Karşınızda 250 gram somun ekmeği 750 kuruşa satacaklar, siz 180 gram pide ekmeğini 750 kuruşa satacaksınız. Bunu yapmayın. Gramajı düşürmeyin, fiyatı yükseltin. 1 TL isteyin, 900 kuruş isteyin onu verelim, ama ekmeğin gramajını düşürmeyin. Fiyatta yarışmayalım, gramda yarışmayalım, hizmette yarışalım, kalitede yarışalım. Biz hem oda başkanıyız, hem tüketiciyiz, hem de içimizde üreticiler var. Talep edilen raiş verildiğinde, 2 ay sonra yeniden raiş için talep geleceksiniz. Ekmek için verilen raiş en azından 1 yıl devam etmeli” dedi.

Araya giren Malatya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Avşar, “Ortada bir rekabet var. Bizim amacımız bu rekabette esnafı yıpratmamak. Yoksa bizim gramajı tasvip ettiğimiz bir olay yok. Fakat 1.5 yıl önce en son raiş alınmış. Una gelen fiyat farkı var, asgari ücret var, işçilik var, sigorta primleri var. Biz gramajdan yana tavır alıyoruz, piyasa ekonomisi fiyatı kaldıramaz. Bizde sıkıntı yok. Biz geçmişte 2 yıl bunu yaptık” diye konuştu.
Ekmekte gramajın düşürülmesine karşı olduğunu belirten Keskin ise, “Nasıl piyasa ekonomisi, ben 180 gram pide ekmeğini, 750 kuruştan satayım ve 750 kuruştan satılan 250 gram somun ekmek ile rekabet edeyim. Bu geçmişte de yapıldı, pide ekmeği 150 grama indirildi ve insanlar birbirine girdi.” dedi.

Keskin, toplantıda bulunan ilçe esnaf odası başkanlarının da görüşünü sordu. İlçe esnaf odası başkanları pide ekmeğinin 180 grama düşürülmesine karşı çıktılar.

Toplantı sonunda pide ekmeğinin 200 gram olması ve 85 kuruştan satılması konusunda yeni raişin belirlenmesi konusunda görüş birliği sağlandı.

Pide ekmeği için yeni raişin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 488
Bu Ay : 6468
Toplam : 6468

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom