Enflasyon Tahmini Yükseldi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon tahminlerini revize eden Başçı, 2014 için orta noktası yüzde 7.6 olan beklentiyi yüzde 8.9’a çıkardıklarını söyledi. Bu rakam 2015 için ise yüzde 6.1.

Enflasyon Tahmini Yükseldi Malatya Ekonomi

Enflasyon Raporu 2014-IV. Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Başçı, enflasyonun 2014 sonunda orta noktası yüzde 8,9 olmak üzere yüzde 8,4-7,6 aralığı tahmin edildiğini, 2015 sonunda ise ortak noktası yüzde 6,1 olmak üzere yüzde 4,6 ile yüzde 7,6 aralığında tahmin edildiğini ifade etti. Başçı, orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Sıkı maliye politikasının da enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini söyledi.

"ENERJİ ZAMLARI ETKİLEDİ"

Başçı, yıl sonu gıda enflasyonu varsayımlarını 2014 için yüzde 12,5, 2015 için yüzde 9 olarak aldıklarını ifade etti. Merkez Bankası Başkanı, Ekim’deki enerji fiyat zammının enflasyonu yüzde 0,2 puan yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

Merkez Bankası Başkan, sunumunda, küresel ekonomiyle ilgili "Küresel finans piyasalarında üçüncü çeyrekte oynaklık yaşandı. Fed nicesel genişlemeye son veriyor. Dünya ekonomisinde çok da çekinildiği kadar etki yapmadı bu durum" dedi. Başçı, "Türkiye’nin risk primi üçüncü çeyrekte diğer gelişmekte olan ülkelere benzer seyir gösterdi" dedi. Başçı, zayıf talebe rağmen Türkiye’de ihracatın büyümeyi desteklemeye devam ettiğine işaret etti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Para politikasında getiri eğrisini yataya yakın tutarak sıkı duruş sürdürülmekte. Önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş sürecek" dedi.Başçı, "Kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyretti, ticari krediler, tüketici kredilerine göre daha hızlı büyüdü. Kredilerdeki bu görünüm orta vadede enflasyon üzerinde baskıyı azaltacak ve cari dengeyi destekleyecek, bu durum 2015’te enflasyonu düşürücü bir faktör olacak. Önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğilimi aşağı yönlü olacak" dedi. Başçı ayrıca üçüncü çeyrek büyümesinde tarım kaynaklı aşağı yönlü risklerin olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 506
Bu Ay : 3150
Toplam : 3150

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom