Eser, İspanya Gezisinden Döndü

Malatya'nın Darende İlçesi Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Türkiye Belediyeler Birliği’nin desteği ve Tarihi Kentler Birliği koordinasyonunda yerel yönetimlerin “koruma bilinci” kazanması, doğru proje ve uygulamalar yürütmeleri ve ulusal-uluslararası boyutlardaki koruma politikalarını takip etmesini sağlamak amacıyla 4 günlük düzenlenen “İspanya Teknik İnceleme Gezisi”ne katıldı.

Eser, İspanya Gezisinden Döndü Malatya Haber

Başkan Eser, tarihi, doğal ve kültürel dokunun korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarında yurtdışında örnek teşkil eden İspanya’nın tarihi yapıları ile meşhur olan Sevilla, Granada ve Cordoba kentlerinde incelemelerde bulundu.

Ziyaretin ardından Darende’ye dönen ve gezi hakkında bilgiler veren Eser, “ÇEKÜL Vakfı Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen ve 160 belediye başkanı ile istişare imkanı bulup değerlendirmeler yaptık. Mimari estetikte dantel gibi işlenen eserleri gördük” dedi.

Ziyaretler kapsamında yerel yönetimlerin koruma yaklaşımlarını değerlendirme fırsatı bulduklarını kaydeden Eser; “Eski ve yeni kent merkezleri arasındaki geçişleri, sosyal ve kültürel yaşamı, turizm altyapısını, tarihi yapıları işlevlendirme modellerini, kentsel tasarımları, tarihi mekânların aydınlatma sistemlerini, gece-gündüz yaşayan mekânlar haline gelen tarihi mahalleri, yaşam kültürü öğelerinin yaşatılma biçimlerini yerinde değerlendirdik. Tarihi eserleri ve inanç turizminde Türkiye’nin önemli durak noktalarından biri olan Darende’de uygulayabileceğimiz örnekleri görme fırsatı bulduk” diye konuştu.

Darende’de tarihi eserlerin korunması, peyzaj düzenlemeleri, gelen ziyaretçilerin konaklama, barınma, alışveriş gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini yeni alanları oluşturmayı hedefleyen projeler hazırladıklarını dile getiren Eser; “Darende’yi daha yaşanabilir bir ilçe haline getirirken, turizmle gelişmeyi sağlayacak hedeflerimizi de projelerimizle gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 258
Bu Ay : 8317
Toplam : 8317

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom