Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı

Altın Kayısı Ramada Plaza Otel'de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen biyoçeşitlilik ve biyokaçakçılık çalıştayı, düzenlenen törenle bugün başladı.

Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı Malatya Haber

2 gün sürecek çalıştay kapsamında, biyoçeşitlilik ve biyokaçakçılık konuları ele alınacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü idarecileri ve çeşitli üniversitelerden katılan akademisyenler tarafından verilecek olan bilgilendirme toplantılarının ardından çalıştay hakkında bir rapor hazırlanacak.

Çalıştayda açış konuşmasını yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, "Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengindir" dedi.

Mevcut tür bitki sayısının günden güne artış gösterdiğini dile getiren Deligöz, "Gerek üniversitelerde yapılan çalışmalar olsun gerekse Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yapmış olduğu biyolojik çeşitlilik çalışmaları olsun, tür sayısı ülkemizde yukarılara doğru ivme kazanmaktadır. Biyolojik çeşitlilik konusunda bölge müdürlüğümüzün de çalışmaları devam etmektedir. Malatya'da, İnönü Üniversitesi ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmalar kapsamında biyolojik çeşitlilik tespiti araştırmaları devam ediyor" dedi.

Deligöz, Malatya'da yapılan biyolojik çeşitlilik çalışmaları hakkında da bilgiler vererek, şunları söyledi: 

"Malatya'da yapılan çalışmalarda 2 bin 100'e yakın bitki türü tespit edilmiştir. Ülkemizde biyolojik çeşitlilik tespiti yapılmadığı için 1960 yılında yabancıların yapmış olduğu çalışmalar üzerinden devam ediyor. Biz bu konuda üniversitelerimizden üst düzey bir özveri bekliyoruz."

"MALATYA'DA BÜYÜK BİR SERA YAPACAĞIZ"

Nesli tükenme noktasında olan endemik bitkiler için Tür Eylem Koruma Planı hazırlandığını kaydeden Deligöz, "Son 2 yıla baktığımızda bölge müdürlüğümüz, Kahramanmaraş'ta Kayasümbülü, Malatya'da Malatya Kantaronu, Yersarsalı ve Peşmennevruzu, Şanlıurfa'da Çizgili Sırtlan eylem planını gerçekleştiriyoruz. Eylem planını gerçekleştirirken bu türlerin devamlılığını sağlamak, gelecek nesillere aktarılması adına çoğaltılması için Malatya'da büyük bir sera yapacağız. Bununla ilgili yetkili birimlerden müjdeyi aldık. Tür Koruma Eylem Planı kapsamında, nesli tehlike altındaki türler için seramızı 2015 yılında tesis edeceğiz" diye konuştu.
Deligöz'ün konuşmasının ardından biyoçeşitlilik ve biyokaçakçılık çalıştayı başladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 670
Bu Ay : 5864
Toplam : 5864

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom