Vagon Fabrikası Gündemde

Malatya’da atıl şekilde bekleyen Vagon Fabrikası’nın 15 yıllığına ücretsiz dahi kiraya verilerek, istihdama katkı sağlanması istendi.

Vagon Fabrikası Gündemde Malatya Haber

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Malatya Ekonomisinin Büyükşehir olması sebebi ile artık canlandırılmalı. Çükü Malatya’nın her yıl kaysıya bağlı ekonomisi olmasından çıkarılmalıdır.

2014 yılında kayısı tamamen olmadı diğer yıllarda da bu gibi sorunlar olacaktır. Çünkü dünyanın her yerinde iklim değişliği var. Diğer meyve çeşitlerine de Tarım Bakanlığı çiftçilerimize önem verilmeli. Kaysının Malatya ekonomisine katkısı yaklaşık olarak yüzde 40 - 45 civarında görülmektedir.

Bugünlerde ilimizi ziyaret eden Sayın Başbakanın konuşmalarında vagon onarım fabrikasına değindi. Benim de burada çağrım. İlimizin milletvekillerine okuduğum bir gazetede Bozlu Holding firması Eskişehir’de vagon onarım fabrikası kurulması için çalışmalar yapmayı amaçlıyor. Yurt dışına ve orta doğuya raylı sistemlerinin vagonlarının bakımlarını burada yapılarak ihracatları yapılacak. İlk olarak 500 kişiye yakın işçi istihdam edecektir. 40 bin metre kare arazi üzerine fabrika kurma çalışmaları yapmaktadır. İşte bizim burada bulunan ve halen boş bulunan 6 bloktan oluşan fabrika binaları 72 lojmanları bulunan vagon onarım fabrikası 120 bin metre kare kapalı alanı hazır 760 bin metrekare arazi hazır milletvekillerine çağrım gelin bir komite kurun Valilik, Belediyeler Sivil Toplum kuruluşları ile bu şirketi buraya davet edelim” ifadelerini kullandı.

“Bu vagon onarım fabrikasını 15 yıllığına bedelsiz olarak kiraya verilmesi için bizlerde elimizi taşın altına koyarak buranın faaliyete geçmesini sağlayalım" diyen Evren şöyle devam etti:

"Ağlamayan çocuğa mama verilmez Malatya ekonomisinin yolunu açalım. Sanayicimiz esnaf ve sanatkarlarımız bilim ve teknoloji her yönü ile fabrikalara parçalar yapmaya hazır. Çünkü bizim insanımız yeter ki şu yapılsın denilsin ilimizin işsizliğini azaltalım esnafımızın ufkunu açalım yeter ki bu fabrikayı en kısa sürede ilimizde faaliyete geçirelim. Konya’da kurulan bir motor fabrikası ile oranın ekonomisinin şimdi önünün tutulması mümkün değildir. Bu fırsatı kaçırmayalım. Bu firmaya burayı bedava kiraya versek bizim ekonomimize ilerleyen zamanlarda daha çok faydası olacaktır.”

Malatya Vagon Fabrikası binası, yaklaşık yarım asırdır atıl şekilde bekliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 655
Bu Ay : 4099
Toplam : 4099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom