Malatya İçin Su Çok Önemli

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Malatya’da düzenlenen toplu temel atma töreni ile yaklaşık 327 milyon lira yatırım bedelli 12 adet tesisin temelini attı.

Malatya İçin Su Çok Önemli Türkiye-Dünya

Abdullah Gül Parkı’ndaki törene Bakan Eroğlu ile birlikte eski bakan ve liderlerden Recai Kutan, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı ve Cemal Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, ilçe belediye başkanları ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Törende Yoncalı Barajı, Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması, Kuluncak Karaçayır ve Bicir, Doğanşehir Erkenek, Merkez Yaygın, Hekimhan Kurşunlu Gölet ve Sulamaları ile 5 adet taşkın koruma tesisinin temelleri atıldı. Temeli atılan 12 tesisin yatırım maliyeti ise yaklaşık 327 milyon lira olarak açıklandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmada, “Saygı değer bakanımız, bizimde duayenimiz, Malatya’nın medarı iftiharı Sayın Recai Kutan, değerli valimiz, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız, Malatya’nın değerli bürokratları, bakanlığımızın bürokratları sevgili Malatyalılar, hepinizi böyle güzel bir günde saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Hakikaten benimde çok sevdiğim yiğit insanlar diyarı Battalgazi’nin diyarı, bu güzel şehirde sizlerle birlikte olmaktan duyduğum büyük mutluluğu kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Esasen bugün çok hayırlı hizmetler için geldik. Battalgazi’deki kervansaray Buluşması’nın güzel bir programına katıldık. Burada da hakikaten çok önemli ve Malatya’ya hayat verecek olan 12 adet dev tesisin temelini atmak için buradayız. 12 tane tesisin toplam maliyeti 327 Milyon TL. Bunun içinde özellikle şuanda Arguvan’da barajın yanında bizleri bekleyenleri selamlıyorum. Ayrıca Yazıhan Ovası’nda Recai Kutan Barajı’nın önünde bekleyenleri de bu meydandan saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Değerli kardeşlerim önce burada ne var, bir kere çok önemli bir baraj, Yoncalı Barajı. Esasen Arguvan’da beni dinleyen vatandaşlarıma çok kısa izah temek istiyorum, bu baraj daha önce ihale edilmiş, ama proje tamamen yanlıştı. Yapılması mümkün değildi. Zaten bırakılmış, mahkemelik olmuş. Fakat biz bu barajı yapacağız diye söz verdik. Projesini tamamen yeniden ele aldık. En son teknoloji ile proje yaptık. Ayrıca geçmiş sulama projesi tamamen açık kanaldı. Onunda sulamasını tamamen kapalı sistem, modern sulamaya çevirdik. Böylece sulama alanı da arttı. Ve bugün temel atıyoruz, merak etmeyen biraz sonra müteahhitleri çağıracağım, açılış tarihini ve saatini buradan ilan edeceğiz. İşte vefa hakkımız bu. Geçmişte bir gölet temel atılır, 15-20 yılda biterdi, sulaması unutulurdu. Ama Allah’a şükür biz dev barajların temellerini atıyoruz, açılış tarih ve saatini burada müteahhidi çağırıp mukavele imzalayıp, basına ve sizlere de göstererek ona göre sıkı bir takipte bulunuyoruz. Değerli milletvekillerim ifade etti, Malatya için sulama çok önemli. 

 Malatya’da su hayat demektir. Bunun farkındayız. Bunun için Malatya’nın 2015 ve 2016 yıllarını bakanlığımız açısında yatırımda hamle yılları ilan ettik. Bunun sözünü veriyorum. Değerli büyüğüm, benimde çok istifade ettiğim, kendisinden ve fikirlerinden, örnek bir insan olan Recai Kutan Beyefendinin ismini verdiğimiz Recai Kutan Barajı’nın sulamasının temeli atılacak. Onunda açılış tarih ve saatini vereceğiz. Gölet ve taşkın sulama tesislerinin hepsini yapacağız. 5 tane gölet ve sulaması, 1 tane büyük baraj ve sulaması, 1 tane baraj, 5 tane dere ıslahı ile Allah’ın izniyle bu yatırımların hepsinin temelini atıp kısa zamanda bitireceğiz. Bunun dışında, değerli kardeşlerimiz, tabi Malatya’ya gelirken eli boş gelmek caiz değildir. Doğrumu? Biliyorsunuz bizim kültürümüzde ver. Bir yere misafirliğe getirilirken eli boş gidilmez. Tabi bizim memlekette Afyonkarahisar’da n kaymaklı ekmek kadayıf götürülür. Tabii benim sizi de kaymaklı kayısı getirecek halim yoktu. Dolayısıyla bizde müjdelerle geldik. Nitekim Allah nasip ederse, ben daha önceki geldiğimde 23 tane müjde vermiştim, tam 400 milyon TL. Onların çoğu yapıldı, bir kısmının da bugün temelini atacağız, hepsini bitireceğiz. Bugünde Allah nasip ederse tam 19 tane bunlar dışında müjde ile geldim. Böylece geçen sefer ile bugünkü gelişimle birlikte müjdelerin toplamı tam 42 tane müjde vermişim ve bunlarında toplam maliyeti 491 milyon TL. İnşallah Malatya’ya daha güzel hizmetler yapacağız” dedi. 

“MALATYA’YA NE YAPILMASI GEREKİYORSA BOYNUMUZUN BORCUDUR”

“Esasen şunu da ifade etmek istiyorum. Bizden önce baktım Malatya’daki yatırımların tamamen durmuştu” diyen Bakan Eroğlu, “Temel atılmış, az önce Mücahit Fındıklı kardeşim ifade etti, hatta ben buraya geldiğim zaman baktım, ‘Bu baraj niye bekliyor’ dedim. Yıllarca bekliyor. Ödeneği ne kadar, dediler ki ‘Ödeneği 1 milyon lira’. Ne kadar şimdi 1 milyon lira, bin lira. Şimdi ben size desem ki, evet, biz Yoncalı Barajı’nı yapacağız, ödeneği de 1 lira desem, siz ne dersiniz, gülersiniz. Neticede buradaki vekillerimi teşekkür ediyorum. Sırasıyla buradaki bütün barajları bitiriyoruz, sulamaların hepsini bitireceğiz. Tabii eksikler var, Malatya’ya ne yapılması gerekiyorsa boynumuzun borcudur. Eski Başbakanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıydı ve şuandaki başbakanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatı. Malatya’ya ne gerekiyorsa, Sayın Erdoğan’da Sayın Davutoğlu’da bize talimat verdiler. Onların gereğini yapıyoruz. Bunun dışında değerli kardeşlerim, biz Malatya için seferberliğe başladık. Son 12 yılda Malatya’ya tarihinde görmediği yatırımı yaptık. Malatya’nın ve Malatyalıların bizim için ayrı bir önemi var. Bunun için yatırımlarda Malatya’ya öncelik verdik. Son 12 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Malatya’ya 930 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Bizden önce böyle rakamları telaffuz etmek mümkün değildi. Bu durum benim içinde büyük bir şereftir. Sizlere hizmet etmek bizler için gerçekten büyük bir vazifedir. Çünkü bizim anlayışımızda şu var, insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Dolayısıyla bunu yapıyoruz. Hükümetimizde çok çalışıyor. Bakın dünyada kriz varken, hükümetimiz krizi Türkiye’de hiçbir sıkıntıya düşmeden atlattı. Dünyada bazı ülkelerde kriz halen devam ediyor. Çoğu yerde büyüme negatif, ama biz geçen sene dört dörtlük büyüme ile yine büyümeye devam ediyoruz. IMF’ye olan borçlarımızı tarihte ilk defa ödedik. Osmanlı’dan bu yana geçen sene Mayıs ayında ödeyen bir hükümetiz. İlk defa 23.5 milyar dolar IMF’ye borcumuzu ödedik. Bunlar gerçektende muhteşem” şeklinde konuştu.

YÜKLENİCİ FİRMALARN İLE TAAHHÜTNAME İMZALADI

Bakan Eroğlu, Yoncalı Barajı ve sulama projesini yüklenen firmayı kürsüye davet ederek, iş bitimi pazarlığı yaptı. Yapılan pazarlık sonucunda Yoncalı Barajı’nın 31 Aralık 2017’de saat 16.59’da bitirilmesi sözü alınarak taahhütname ile imzalandı. Yoncalı Barajını ve sulamasını müteahhit zamanında bitirememesi durumunda Arguvan’a bir okul yaptıracak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu daha sonra Recai Kutan Barajı’nın sulama projesini yüklenen firmanın sahibini kürsüye davet ederek iş bitirme süresi konusunda pazarlık yaptı. Buna göre, Boztepe Barajı’nın sulama projesi 2 Haziran 2016 tarihinde saat 16.59’da tamamlanarak hizmete girecek. Yüklenici firma işi zamanında bitirememesi halinde de Yazıhan’a bir Yüksekokul yaptıracak.

Bakan Eroğlu, yüklenici firmalara ödeneklerin zamanında verileceğini, projeleri kendisinin bizzat takip edeceğini söyleyerek, ödeneklerin aktarımında sıkıntı yaşanması halinde firma sahiplerinin durumu kendisine bildirmesini istedi.

Törende konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, “Devletimiz yaşanan kuraklığın haklımıza etkilerini en aza indirilmesi noktalarında çeşitli çalışmalar yürütmüş, projeler üretmiştir. Burada toplu olarak temelini atacağımız baraj, sulama ve taşkın koruma tesisleri tamamlandığında 312 bin 750 dekar arazimiz su ile buluşacak, 669 dekar zirai arazimiz ile 3 ilçe merkezimiz ve 2 yerleşimiz yerimiz de taşkın zararlarından korunması sağlanmış olacaktır. Bu hizmetler ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı yaparak insanımızın yaşam koşullarının gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca olası taşkınlarda vatandaşlarımızın can ve mal kaybının önüne geçilmiş olacaktır. Şeyh Edebali’nin söylemiş olduğu gibi, ‘İnsanlığı yaşat ki devlet yaşasın’ sözü ancak ve ancak yapılan bu tür insan odaklı hizmetlerle yaşama geçilebilecektir. Sayın Bakanımıza ilimize yapmış olduğunuz hizmetler için bütün Malatyalılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

“BU TESİSLERLE MALATYA’MIZIN SU SORUNU BİR NEBZE DE OLSA HAFİFLETİLMİŞ OLUR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 12 yıldır suyun mimarlarının işbaşında olduğunu belirterek, şunları aktardı: 

“Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, AK Parti veda değil vefa partisidir sözleri doğrultusunda başta kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu Malatyalılara vefa borcunu ödedi. Kapıkaya Barajına 9’ncu Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ve doğunun suyla buluşmasına vesile olan Recai Kutan ağabeyimizin ismini Boztepe Barajına verildi. 2002’de millete verdiğimiz hizmet sözünü Allah’ımıza binlerce şükürler olsun yerine getirdik. AK Parti denince akla yatırım, hizmet ve istikrar kavramı gelmektedir. 12 tesisin açılışının gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu tesislerle Malatya’mızın su sorunu bir nebze de olsa hafifletilmiş olur. Malatyalı milletvekilleri olarak Ankara’da su için çok yoğun çalıştık, suyun profesörü olan bakanım Veysel Eroğlu, her zaman ki gibi Malatya’ya destek verdi. İşte AK Parti’nin farkı biz söz değil iş üretiyoruz. Bugün milletvekillerimizin arasında Ömer Faruk Öz ve Mustafa Şahin hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gitti, o yüzden aramızda yok. Ancak aramızda mazeret bildirmeden katılmayan bir vekilimiz yoktur, vekilimizin yıllardır söylediği ve gündeme getirdiği Yoncalı barajının kanallarının temeli ne zaman atılacaktır sorusu bugün yanıtlandı. Bugün onu burada görmek isterdik. Arguvan’ın suyla buluştuğu anda vekil olarak aramızda görmek isterdik. 312 bin dekarlık araziyi suyla buluşturacağız. 669 araziyi taşkından koruyacağız. Hekimhan’ı Darende’yi, Güzelyurt’u taşkından koruyacağız. Bizim anlayışımızda dün dündür bugün bugündür anlayışı asla yoktur. Bakanlığımızın 12 yılda neler yaptığı bir kitapçığa sığdırıldı. Malatya’ya bugüne kadar gelen 9 milyar liralık yatırımın sadece 1,3 milyarlık yatırımını Orman Ve Su İşleri Bakanlığından aldık.”
Çalık, Bakan Eroğlu’ndan, Turgut Özal Barajı ve Boztepe Barajına yönelik ödeneğin arttırılmasını talep etti.

“KUTAN’IN SİYASİ DURUŞU HERKESE ÖRNEK OLMALIDIR”

Recai Kutan’a övgü dolu sözlerle konuşmasına başlayan AK Parti Malatya Milletvekili Fındıklı ise şunları kaydetti: 
“Kutan’ın siyasi duruşu herkese örnek olmalıdır. Su deyince akla Recai Kutan gelmektedir, ancak bakanımız Eroğlu da bu işin ilmini almış ve su üzerini çok sayıda eser ortaya koymuştur. Malatya’da kangren olmuş, Kapıkaya Barajı, Boztepe Barajı, Yoncalı Barajı elimizde para yok. Her birinin yıllık 1 milyar lira ödeneği olmak üzere devletin yatırım kalemlerinde görülen ancak 40 yıldır bir türlü başlanamayan kangrenleşen projelerdir. 3 barajı birleştirdi sorun teke düştü, bir ekol ortaya çıktı. Biz hiç kimseyi ayırmıyoruz, herkese eşit hizmet götürmekteyiz. Biz Malatya’da herkesi her iklimi ayırt etmeden kucaklıyoruz, bugün de Yoncalı Barajının temeli atıyoruz.”
Törende konuşan DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, projeler hakkında ve Malatya’da yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Törende konuşan Recai Kutan ise ahde vefaya vurgu yaparak, yapılan hizmetler için teşekkür etti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplu temel atma törenlerini Recai Kutan’a yaptırdı ve Yoncalı Barajı ile Boztepe Barajı’na yapılan bağlantılarla temel atma törenleri gerçekleştirildi. Diğer tesislerin temel atması da yine toplu halde tören alanında gerçekleştirildi.

Bakan Eroğlu, Recai Kutan’a yakın ilgi gösterdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Sulama sisteminde kapalı ve damla sulama sistemlerine geçiş yapılması gerekiyor. 2015 yılında sulamada çok büyük hamleler yapacağız.

Belediye Ziyareti:

Çeşitli toplantı ve ziyaretlerin yanı sıra Toplu Temel Atma Töreni için Malatya’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, beraberinde kalabalık bir heyet ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

27 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’de gerçekleşen ziyarete, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekilleri M.Mücahit Fındıklı, Öznur Çalık. H.Cemal Akın, Orman ve Su İşleri Bakanlık Müşaviri Cumali Sayın, eski bakanlardan Recai Kutan, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık Genel Müdürleri, Müsteşar Yardımcıları, Daire Başkanları, Bölge Müdürleri, İlçe Belediye Başkanları, meclis üyeleri ile birlikte çok kalabalık bir heyet eşlik etti.

Çakır: Kuraklık Malatya’da daha çok hissedildi

Ziyaret sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bakan Eroğlu’nu Malatya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Malatya’ya yapılan yatırımların, Malatya’nın gelişmesi ve sorunların çözümü noktasında çok önemli olduğunu söyledi. Daha önce yapılan saha çalışmaları sırasında tespit edilen sorunların büyük oranda azaldığını kaydeden Başkan Çakır, “Mevcut olan sorunlarımızı gidermek için ekibinizle birlikte bugün buradasınız. Sizlere ve değerli büyüğümüz, Recai ağabeyimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yıl Türkiye genelinde önemli bir kuraklık yaşandığını ve Malatya’nın da bu kuraklıktan önemli bir şekilde etkilendiğini belirten Çakır, “Malatya’da 7 milyon civarında kayısı ağacımız var. Bu yüzden Malatya olarak kuraklığın etkisi, diğer illerden kat kat daha fazla hissedildi. Bundan dolayı sulama suyunda yaşanan sıkıntı, içme suyuna da yansıdı. Bu vesileyle içme suyuyla ilgili Malatya ve ilçelerimiz genelinde bir mastır planı çıkarıyoruz. İlçelerimizde içme suyuyla ilgili problemler var. Bu sorunların çözümü noktasında sizlerden destek isteyeceğiz. İnanıyorum ki, bu ziyaretinizle birlikte Malatya’mızdaki diğer eksiklikler de giderilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Eroğlu: Hep beraber susuzluk meselesini çözeceğiz

Sözlerine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı tebrik ederek, ‘Gerçekten çok çalışkan bir Başkanımız’ sözleriyle başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmada, “Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza başarılar temenni ediyorum. Büyükşehir hudutları, il hudutları olduğu için bir takım ilçelerde geçmişten gelen sıkıntılar var. Bunları biliyoruz. MASKİ ve devlet su işleri genel müdürlüğümüz hep birlikte bu meseleyi ele alacaklar. Susuzluk çok kötü bir şey. O bakımdan hep beraber bu meseleyi kökünden çözeceğiz” dedi.

Birlikte Scada sistemi kuralım

MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir’in çalışkan birisi olduğunu belirterek, İSKİ’ye kurulan Scada (Kayıp ve kaçak suları tespit sistemi) sistemini Malatya’da kurulması önerisinde bulunan Bakan Eroğlu, “Ona biz burada destek verelim. Onu kuralım birlikte. Bu sistem Türkiye’nin en gelişmiş bilgi işlem merkezi sistemi. Balıkesir ve Denizli gibi Büyükşehirler bizden yardım talep etti. Ben ekipleri göndererek bakanlık ve İSKİ ile birlikte orada muhteşem bir bilgi işlem merkezi tesis ettik. Bizim Büyükşehir belediye başkanlığımıza her türlü desteği vermemiz lazım. Bunun için bugün bütün arkadaşlarımızla birlikte Malatya’ya geldik. Sulama suyunda sıkıntı olunca vatandaş bağını, bahçesini içme suyuyla suluyor. Bu defa da içme suyunda sıkıntılar doğuyor” diye konuştu.

2015 yılında büyük hamleler yapacağız

2015 yılında sulamalarda çok büyük hamleler yapacaklarını da anlatan Bakan Eroğlu, bazı yerlerde pompajlı sulama talep edildiğini, çiftçilerin razı olması halinde Battalgazi’de olduğu gibi bu sistemi kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Sulama sisteminde kapalı ve damla sulama sistemlerine geçiş yapılması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Bu da çok önemli. Buralara alternatif içme suyu getirmemiz lazım. Sadece bir tek kaynağa bağlı olmak sıkıntılar doğurur. Arkadaşlarımızın çalışmaları var. Adıyaman tarafında bazı kaynakların getirilmesi ile ilgili olarak. Malatyamız’a; 1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık hatta 2023 yılına kadar planlamalar yapalım. Başka vilayetlerde yaptık. Gerçekten çok önemli eylem planı hazırlayalım. Bunun da talimatını arkadaşlarıma veriyorum. Cumali Bey Malatyalı, ona bunları söyleyelim. Plan, program olmadan hedefler konulmadan, kim, neyi ne zaman yapacak belli olmadan neticeye gitmek mümkün olmuyor. Bunları yapmak bizim boynumuzun borcu” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 932
Bu Ay : 2500
Toplam : 2500

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom