Çocuklarda Okul Fobisine Dikkat

Psikolog Pınar Çalışgan, okul döneminin çocuklar için hem aile dışı deneyimler edinerek ilk sosyalleşmeye başladıkları yer olması hem de kişilik oluşumu ve yapılanması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Çocuklarda Okul Fobisine Dikkat Malatya Haber

Çocuklar için okulun ilk günlerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Gözde Akademi Hastanesi Psikologu Pınar Çalışgan, ailelere bir takım tavsiyelerde bulundu.

Çalışgan, çocuklarda okul fobisinin okulun ilk gününden hatta ilk ders saatinde itibaren baş gösterebildiğini kaydederek, "Eğitim-öğretim bireye öncelikle bütün evrene doğru yayılıp, gelişen sevgiyi ve bilgiyi aktarır. Amacımız sadece fen, matematik bilen öğrenciler yetiştirmek olmamalıdır. Kendisinden başlayarak tüm insanlığa değer veren, seven, sayan; bilgili, başarılı ve verimli bir yaşam sürecek olan cevherler yetiştirmek olmalıdır. Tüm bu saydığımız değerlerin oluşabilmesi için özellikle okul dönemine ilk adımını atacak olan çocuklarımızla daha empatik ilişkiler kurarak onları anlamaya çalışalım" dedi.

"OKUL ÇOCUĞUNUZ İÇİN YEPYENİ BİR BAŞLANGIÇTIR"

Okulun, çocuklar için yepyeni bir başlangıç olduğunu kaydeden Çalışgan, "Okul, artık çocuklar için yeni bir başlangıç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla aile üyelerine gösterilen ilgi, yoğun olarak arkadaş grubuna kayacaktır. Kabullenilmesi gereken standartlar değişmiş, arkadaş grubunun standartları ön plana çıkacaktır. Bu yeni dünyanın başlangıcı, bazı çocuklar için çabuk kabullenilirken bazıları için ise alışmak bir hayli zordur" ifadelerini kullandı.
Çalışgan, özellikle anneye bağımlı ve değişikliklerden hoşlanmayan çocuklarda 'okul fobisi' oluşabileceğini belirterek, "Okul fobisinin önüne geçmek için çocuğu okula dönmeye zorlamak yerine, bir uzman eşliğinde sorunun nedenleri araştırılmalı ve çocuğun kaygısı azaltılmalıdır. Huzurlu bir sınıf ortamı, aile ve öğretmen desteğiyle birlikte terapiden çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir" diye konuştu.

Çalışgan, anne ve babanın okula karşı olumlu bir tutum sergilemesi, okul etkinliklerine katılmaları, ev ödevlerini denetlemelerinin çocuklarını motive edeceğini ve okula daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 14
Bu Ay : 6811
Toplam : 6811

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom