Tevfik Göksu, Battalgazi'yi Gezdi

İstanbul Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve beraberindeki heyet, Malatya merkez ilçe Battalgazi ilçesindeki tarihi mekanları gezdi.

Tevfik Göksu, Battalgazi'yi Gezdi Malatya Haber

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve beraberindeki heyet, Battalgazi ilçesindeki tarihi mekanlara hayran kaldı. Esenler Belediye Başkanı Göksu ve beraberindeki heyete, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Battalgazi Belediyesi yetkilileri eşlik etti. Ulu Cami ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı başta olmak üzere diğer tarihi mekanları gezen heyet, tarihi eserlerle ilgili bilgiler aldı.

Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan son derece memnun kaldıklarını belirterek, “Battalgazi'yi tarif ederken Anadolu’yu anayurt yapan yer diye tarif ediyoruz. Malatya demek, Battalgazi demektir. Malatya adına 1839 yılına kadar tüm işlevler Battalgazi'de gerçekleşmiştir.

9000 yıllık tarihi geçmişi olan yukarı Mezopotamya ve Anadolu’da yerleşik hayatın başladığı yerdir. İlk devlet bürokrasi, ilk muhasebe kayıtları yapılan yer Battalgazi’dir. Aslantepe, 1930’lu yıllarda Fransızların başlattıkları ve 1960’dan sonrada İtalyanların başlattıkları kazıda ilk insanlık tarihinin demir devriminin başladığı yerdir. Battalgazi, 656 yılında Müslüman olmuş bir yer. 700 yıllarda Horasan erenlerinin Emevilerle ve Abbasilerle birlikte Anadolu’nun fetih süreci burada başlamıştır” diyerek, Battalgazi’nin dünya tarihi açısında önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Göksu ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 294
Bu Ay : 1823
Toplam : 1823

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom