Katı Atık Tesisine Gezi Düzenlendi

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen Çevre Eğitimleri Programları kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sahası ile Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Tesisi’ne gezi düzenlendi.

Katı Atık Tesisine Gezi Düzenlendi Malatya Haber

Düzenlenen gezi sırasında katılımcılara tesisler hakkında bilgiler veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ahmet Özer, Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sahasının 528 dönüm alana sahip olduğunu ve Malatya’nın 30-40 yıllık depolama ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Özer, “Katı atık Bertaraf ve Düzenli Depolama sahamız 5 lot olarak planlanmış olup, şu anda I. Lot tamamlanmış durumdadır. Alanın zemininde çöp sularının toprağa karışmasını önlemek amacıyla serilen membran ile çöp suyu arıtma tesisi sahip olduğu ultra ve nano filtrasyon sistemi ile şu anda Avrupa’nın en iyi tesislerinden biri durumundadır.

Şu anda, katı atıkların kaynağında ayrıştırılması amacıyla kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımız arasında bu bilinci oluşturduğumuz taktirde tesisimizin ömrü daha da uzatılmış olacaktır” dedi.

Geziye iştirak eden katılımcılar daha sonra hep birlikte mevcut çöp sahasında, Çöp Gazından Elektrik Üretim Tesisinde incelemelerde bulundular.

Burada da katılımcılara bilgiler veren Özer, Malatya’nın mevcut çöp sahasının rehabilite edildiğini, yapılan çalışmalar sonucunda özellikle sızıntı sularının kontrol altına alındığını, ayrıca çevreye yayılan kötü kokunun önlendiğini belirtti.

Yapılan düzenlemeler sonucunda çöp sahasından çıkan gazların çevreye salınmadığını, projelendirilerek elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü ifade eden Özer, şu anda tesisten 2.4 megawat elektrik üretildiğini söyledi. 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 844
Bu Ay : 2373
Toplam : 2373

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom