Bazen Bunu Yapmalıyız

Malatya İl Sağlık Müdürü Nail Umay, “Halk Sağlığı Haftası’nda biz de herkesi sağlıklı beslenmeye, hareket etmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyip, bu haftadan itibaren sağlıklı yaşamaya davet ediyoruz” dedi.

Bazen Bunu Yapmalıyız Malatya Kültür-Sanat

Halk Sağlığı Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, halk sağlığının önemine temas eden İl Sağlık Müdürü Nail Umay, “Halk Sağlığı'nın önemini vurgulamak amacıyla; her yıl Eylül ayının ilk haftası, “Halk Sağlığı Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Koruyucu sağlık hizmetleri ile toplum bilincini arttırarak, hastalık meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek, halk sağlığı çalışmalarının ana amacı olup Obezite ve önlenebilir bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunma amaçlı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılı Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı olarak belirlenmiştir. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sından fiziksel hareketsizlik sorumlu tutulmaktadır. Çağın hastalığı, birçok sistematik hastalıkların da sebebi olan obezitenin önde gelen sebeplerinden birisi de fiziksel hareketsizliktir. Özellikle çocuklarda obezitenin gittikçe yaygınlaştığı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada 6-11 yaş grubundaki çocuklarımızın yüzde 58,4’ü düzenli olarak egzersiz yapmadığı ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı bir hayat için düzenli olarak fiziksel aktivite yapın” diyen Umay, “Yetişkin bireylerde her gün en az 30 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir. 5-17 yaş grubunda ise her gün en az 60 dakika orta şiddetliden şiddetliye doğru giden fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddetli aktivitelere örnek olarak; hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi, yavaş tempoda bisiklet sürmek verilebilir. Düzenli olarak haftanın en az üç günü yapılan yürüyüş, egzersiz vb. fiziksel aktiviteler kilo kontrolü, kan basıncı (tansiyon ) kontrolü, kan lipitleri (kolesterol) kontrolü, kas- iskelet sistemi sağlığını koruyarak kalp ve damar hastalıklarından büyük ölçüde korunmamızı sağlar. Ayrıca kaygı, stres ve depresyonun azaltılmasına yardımcıdır” şeklinde konuştu.

Umay, yeterli ve dengeli beslenme konusunda da şunları belirtti:

"Sağlığın sürdürülmesi ve kronik hastalıklardan korunmada beslenme alışkanlıkları da önemli bir yer tutar. Buna göre, hayatımıza anne sütü ile başladığımız beslenme programımızı her yaşa uygun ve tüm besin gruplarından yeteri kadar tüketerek ve öğün atlamadan uygulamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Her bireyin boy ve kilo oranı farklı olacağından vücudumuzun kilo dengesini sağlamaya özen göstermeliyiz. Toplum Sağlığı Merkezleri bünyesindeki “Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri” veya Aile Hekimlerine başvurarak yardım almalıyız. Yeterli ve dengeli beslenmek, posa içeren yiyeceklerle meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun kısıtlanması kronik hastalık riskini azaltır.”

“Sigara ve alkolden uzak durun” diyen Umay, daha sonra şu önerilerde bulundu: 

“Erken ölümlere yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere tüm kronik hastalıklardan korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle özetleyebiliriz; Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kronik hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bir kısmı, sigaraya bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Sigara başta kanser olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, felç riskini arttırır. Ülser riski artar, iyileşme gecikir, ciltte kuruma, sedef hastalığı, gözde katarakt ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Sigara içenlerin kemikleri yoğunluk kaybeder, kırıklar daha kolay olur. Sigara içen kadınlarda; düşük yapma, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık, erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur. Sigarayı bırakmak için Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurabilir, Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Hattı ALO 171’i arayabilirsiniz.”

Stresle baş edilmesi gerektiğini vurgulayan Umay, “Günümüz hayat şartları ile yoğun çalışma koşulları altında ortaya çıkan stres faktörlerinden çoğu zaman uzak durmak mümkün değildir. Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olan stres, aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebilir. Bu nedenle stresle baş etme teknikleri öğrenilmelidir.

Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları; etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren, uzun soluklu çalışmaları içerir. Halk Sağlığı Haftası’nda biz de herkesi sağlıklı beslenmeye, hareket etmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyip, bu haftadan itibaren sağlıklı yaşamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 619
Bu Ay : 7765
Toplam : 7765

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom