Altında Ciddi Yükseliş Bekleniyor

Her dönem en önemli yatırım aracı olma özelliğini hiç kaybetmeyen altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde ciddi bir yükselişe girmesi bekleniyor.

Altında Ciddi Yükseliş Bekleniyor Malatya Ekonomi

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, “Orta Doğu’da savaşlar bitmiyor. Ben 2015 yılında altın 130 lirayı geçer diye düşünüyorum. Bir öngörüde bulunmak gerekirse yaklaşık 2-3 yıl içersinde çeyrek altın fiyatı 200 liraya ulaşır diye düşünüyoruz” dedi.

Orta Doğu’da yaşanan savaşlar ve gerilim nedeniyle yükselmesi öngörülen altın fiyatlarının büyük bir sıçrama yapması bekleniyor. Her dönemin en önemli yatırım aracı olarak görülen altının geleceğini değerlendiren Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, altının fiyatının dünya piyasasına endeksli olduğunu dile getirerek, “Altın fiyatlarında herhangi bir sezona endeksli fiyat oynamaları yaşanmaz, altın her zaman en önemli yatırım aracı olarak görülmüştür. Altın gram fiyatları 100 lira civarına geldi. Biz iddia ediyoruz ki altının gramı 200 lira civarına gelecek. Yani çeyrek altın 200 liraya ulaşacak. Altın eritseniz bile paradır. Dünyanın neresine giderseniz gidin değer kaybetmeyen tek yatırım aracıdır. Orta Doğu’da savaşlar bitmiyor. Ben 2015 yılında altın 130 lirayı geçer diye düşünüyorum. Bir öngörüde bulunmak gerekirse yaklaşık 2-3 yıl içersinde çeyrek altın fiyatı 200 liraya ulaşır diye düşünüyoruz” dedi.

ARTIK SEZON 12 AY

Eskiden olduğu gibi düğün alışverişi yapan müşterinin artık sadece yaz sezonunda alışveriş yapmadığına dikkat çeken Altıkardeş, “Düğün sezonunun Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesiyle durgun geçeceği tahmin ediliyordu fakat Ramazan ayı da dahil sezon çok verimli geçti. Düğün sezonunun sonlarına gelsek de eylül ayının başında da satış rakamları oldukça iyi seyrediyor.

Bu sene kuyumcular olarak düğün sezonunu iyi geçirdik. Yaz sezonunda düğün yatırımı yapacaklar kış sezonundan başlayarak yatırımlarını 12 aya bölüyorlar. Bu anlamda da düğün yapacak vatandaşlar sektörümüzün yüzünü güldürmeye halen devam ediyor. Artık insanlar çeyrek altın bile takmakta zorlanıyor. Türkiye genelinde düğünlerde takılan takı oranlarında düşüş yaşansa da Bursa’da vatandaşlar kendi düğününde takılan takının karşılığını takmaya özen gösteriyorlar. Şu an için 24 ayar altının gramı 88 lira civarında. Biz Bursa Kapalı Çarşı olarak bir birliktelik yaparak düğün alışverişi yapan kişileri yardımcı olmak amaçlı biraz daha özveri göstererek 22 ayar altın gramını 84 lira civarına, çeyrek altını da 143 lira civarına çekerek müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

DÜĞÜN YAPANLAR EN AZ 12 BİN LİRALIK ALTIN ALIYOR

Düğün tamamını ele aldığımızda evlilik teklifinden düğün aşamasına gelindiğinde bir tek taş yüzüğün 250 lira civarından başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu dile getiren Altıkardeş, “Pırlanta tek taş düşünüldüğünde bu rakam bin 500 lira civarından başlıyor. Evlilik teklifinden düğün aşamasına gelindiğinde müşterilerimiz ortalama 12 bin ile 20 bin lira gibi rakamlar harcıyor. Türk insanının eskiden bu yana gelen bir algısı var. İnsanlar düğün sezonu geldiğinde altın fiyatlarının arttığını düşünüyor. Bu algıyı artık yıkmalılar. Altının fiyatı dünya piyasasına endeksli olduğundan herhangi bir sezona endeksli oynamalar gerçekleşmez” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 765
Bu Ay : 1283
Toplam : 1283

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom