Malçlama Sistemi İle Başarı

Malatya’nın Darende İlçesi’nde, malçlama sistemiyle sebze üretiminde başarı elde edildiği bildirildi. Yetkililer, malçlama sisteminin uygulandığı bölgede inceleme yaptı.

Malçlama Sistemi İle Başarı Malatya İlçe

İl Tarım Müdür Yardımcısı Resul Karakuş, “İlçe Müdürümüz daha önce Arapgir’de yaptığı gibi Darende’de de başarılı, çok memnun oldum. Örnek bir çilek bahçesi ve örnek bir çiftçilere göstermek için biber domates ekmiş. Kendisini tebrik ediyorum” dedi.

İlçe Tarım Müdürü Hilmi Öksüztepe ise, “Bizim amacımız çiftçiye sebze nasıl daha kolay yaptırılır onu göstermektir. Biz bunun için burada 7 dönüm arazi üzerinde 1 dönüm çilek yaptık. Bunun dışında bir kısmını ilçe emniyet müdürlüğüne hobi bahçesi olarak verdik. 4 dönüm arazide ise domates ve biber yetiştiriyoruz. Bunları bir açıkta bir malçlama denilen toprak sıcaklığını düzenleme sistemi ile yetiştirmeye başladık. Gördük ki malçlama sisteminde sebze daha kaliteli hem verim yüksek ve gövde gelişimi mükemmel. Demek ki bundan sonra yapmamız gereken açıkta sebze yetiştirmekten ziyade malçlama sistemi ile sebze yetiştirirsek çok daha büyük avantaj sağlayacağız. Çiftçilerimiz sebzeciliğin zor iş olduğu için yapmak istemiyorlar neden hem otlama hem çapalama sorunu var. Ama malçlama sisteminde gördüğümüz gibi ot diye bir şey yok çapalama diye bir şey yok uygulama bahçemizi gelsin görsünler ”ifadelerini kullandı.

İnceleme gezisine, İl Tarım Şube Müdürü İbrahim Özer de katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 462
Bu Ay : 4260
Toplam : 4260

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom