Türk gladyosu nasıl çökertildi?

Ergenekon davasında "Bugüne nasıl geldik?" sorusuna cevap arayanlar için Türk gladyosunun kısa tarihi. İşte Türk gladyosunun çöküş hikayesi...

Türk gladyosu nasıl çökertildi? Türkiye-Dünya

İtalya’daki Gladyo operasyonuyla ilgili okumalar yapıldığında, “Vaktiyle orada neler olmuşsa şimdi bizde de aynı şeyler oluyor!” hissine kapılmamak mümkün değil. Türkiye’deki Ergenekon davası, askeriye, istihbarat, örgütler, iş dünyası, akademik camia, medya, mafya, localar, terör her birinden çeşitli unsurların nasıl da bir ilişkiler ağı oluşturduğunu adeta deşifre etmiştir Philip Willan’ın Puppetmasters/Kuklacılar adlı eseri. Eser, dikkatli araştırmacılar için, Türk Gladyosu da denilen Ergenekon’un, Jitem, Kontr-Gerilla ve Cuntalar’ın çok iyi tahlil edilebilmesinin adeta dış referanslı şifrelerini sunuyor.

Soğuk Savaş dönemi boyunca İtalyan tarihi, Türkiye’ninkiyle olağanüstü benzerlikler arz etmektedir, dolayısıyla her iki ülke de birbirlerinin deneyimlerinden bir şeyler öğrenebilirler. Zira İtalya ve Türkiye NATO’nun önemli üyelerindendir ve her ikisi de, kapitalist Batı ile komünist Doğu Avrupa arasındaki düşük yoğunluklu bir çatışmanın tam da ucunda yer almışlardır. 20. yüzyılın ikinci yarısında, her iki ülke de, organize suç unsurları ve devletin gizli servis yapılanması içindeki adamları aracılığıyla faaliyet yürüten aşırı ideolojik yapılanmalar tarafından kışkırtılan darbe planlarıyla, terörist saldırılarla, cinayetlerle dopdolu ciddi bir siyasi şiddeti yaşıyordu. Uygulanan ‘gerilim stratejisi’ ile radikal siyasi değişimlerin önlenmesi amaçlanmıştı, zira her iki ülkenin statüsü, Batı İttifakı’nın sadık bir üyesi olarak belirlenmişti. En önemli NATO ülkesi olan Amerika’nın istihbarat servisleri, İtalya ve Türkiye’nin yaşadığı bu süreçlerde önemli bir rol oynadı.

‘Türkiye`de de Gladyo`ya çok benzeyen bir örgüt kuruldu. Sanki Türk Ordusu Gladyo`yu laik devleti korumak için devam ettirmiş gibi görünüyor. Türkler bu bağlamda NATO`yu içişlerine karıştırmadı.’ Francesca Cossiga (İtalya eski cumhurbaşkanı ve Gladyo’nun kurucusu)

‘Türk Gladyosu çok daha karmaşık bir özellik gösteriyor. Çünkü bir taraftan iş dünyası bir taraftan medya dünyası bir taraftan siyasi dünya ilişki içerisinde.’ Felice Casson (İtalyan Gladyosu’nu çökerten savcı)

Ergenekon davasında “Bugüne nasıl geldik?" sorusuna cevap arayanlar için bir sürekli başvuru kitabı olarak görülebilecek olan Kuklacılar kitabı her bir satırında, “bundan sonra neler olacak, neler yapılmalı, hangi alanlara yoğunlaşılmalı?” sorularının muhtemel cevaplarını ve adeta şifrelerini içinde barındırmaktadır. Yerli ve Uluslar arası güç odaklarının egemenliklerini nasıl sağladıkları, stratejileri, bu bağlamda özellikle -NATO, CIA, Pentagon, MOSSAD bağlantılarıyla- Gladyo ve Ergenekon benzerlikleri üzerinde dikkat kesilenler için, Willan’ın Kuklacılar kitabı önemli bir ayrıntılar hazinesi...Kitap: Kuklacılar
Yayınevi: Pınar Yayınları
Yazarı: Philip Willan
Sahife: 470

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 522
Bu Ay : 2051
Toplam : 2051

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom