Bu Yıl Stokçu Kazandı

Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya'da mart ayındaki zirai don nedeniyle rekoltenin düşmesi üzerine, bu yılki kuru kayısı ihtiyacının stoklardan karşılandığı bildirildi.

Bu Yıl Stokçu Kazandı Malatya Ekonomi

Kuru kayısının ihracat fiyatı 3.500 dolardan 9.500 dolara çıktı. Malatya'da yaşanan zirai donun kayısı üretimini düşürmesi nedeniyle , bu yılki kuru kayısı ihracatı stoklardan karşılanıyor.

Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya'da mart ayındaki zirai don nedeniyle rekoltenin düşmesi üzerine, bu yılki kuru kayısı ihtiyacının stoklardan karşılandığı bildirildi.

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından 8 milyonunu Malatya'nın bünyesinde barındırdığını söyledi. Özbey, bu yıl zirai donun etkisiyle rekoltenin düşük olması nedeniyle kuru kayısı ihtiyacının stokta bekletilen ürünlerle karşılandığını dile getirdi.

Malatya'da kayısı ihraç sezonunun 1 Ağustos itibarıyla başladığını ve normal seyrinde devam ettiğini belirten Özbey, "Fiyatlarımızın yüksek olması nedeniyle diğer yıllara göre az ürün ihraç edilmekte. Bu sene Malatya'da mahsulün olmaması nedeniyle bir önceki sezonun ürününü yurt dışına ihraç ediyoruz" dedi.

Fiyat 3'e katlandı

Al Jazeera'ya konuşan Güneydoğu Anadolu İhracaatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Geyik, bu yıl kuru kayısı üretiminin doğal afetler nedeniyle sadece 10 bin ton gerçekleşebildiğini, geçtiğimiz yıl ise kuru kayısı üretiminin 120 bin ton olduğunu söyledi.

"Eldeki stoklar bitene kadar ihracata devam edeceğiz" diyen Geyik, bu konuda şu açıklamayı yaptı:

"Dünyadaki talebi karşılamaya çalışıyoruz. Az miktarda da olsa AB ve dünya genelindeki müşterilerimize elimizdeki ürünleri gönderiyoruz. Geçtiğimiz yıl kuru kayısının tonunu 2.500-3.500 dolar arasında gönderiyorduk. Bu yıl kuru kayısının fiyatı doğal afet nedeniyle 8 bin ile 9.500 dolar arasında değişiyor. Üreticiler ellerindeki kuru kayısı stoklarını ihraç ediyorlar. Ancak stoklar yılın tamamında devam etmez. Yılbaşı gibi bütün kuru kayısılar bitmiş olur."

Al Jazeera

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 178
Bu Ay : 6262
Toplam : 6262

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom