Haram Olduğu İçin Vazgeçti

Eski milli boksör ve antrenör Muhittin Ertüzün, Muhammed Ali Clay sayesinde başladığı boksu, kariyerinin doruk noktasında, İslam'a göre boksun haram olduğu gerekçesiyle bıraktı.

Haram Olduğu İçin Vazgeçti Malatya Haber

1951 yılında Malatya'da doğan ve 17 yaşında Muhammed Ali Clay'ın Müslüman olması nedeniyle boks sporuna başlayan Ertüzün, 1968 yılında Malatya'yı temsil etmek üzere ilk müsabakasına çıktı. Ertüzün, İstanbul Tekel takımında 67 kilo olmadığı için 60 kilo ile müsabakalara katıldı. Türkiye'nin en iyi boksörlerinden Mustafa Küçük'ü nakavt eden Ertüzün, bir anda bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ertüzün, 1977 senesi Avrupa Şampiyonası'na önceden götürüleceğinin açıklanmasına rağmen şampiyonaya götürülmemesi nedeniyle en verimli çağı olan 26 yaşında boksu bıraktı. Ertüzün, İslam'a göre boksun haram olduğunu öğrendikten sonra boks sporunu tamamen bıraktı. İyi tekniğiyle basının ilgisini çeken Ertüzün, 'Uzun boylu, uzun kollu ve iyi vuran boksör' olarak adlandırılıyordu.

"MUHAMMED ALİ CLAY'IN MÜSLÜMAN OLMASI NEDENİYLE BOKSA BAŞLADIM"

17 yaşındayken, tüm zamanların en iyi ağır sıklet boks şampiyonu unvanını elinde bulunduran Muhammed Ali Clay'ın Müslüman olması nedeniyle boks sporuna başladığını ifade eden Ertüzün, "Muhammed Ali Clay'ın elde ettiği şampiyonluklar ve ardından Müslüman olması beni boks sporuna itti. Boks sporuna 1967 yılında başladım. Boksa başladığımda 17 yaşındaydım ve 44 kiloydum. 1968 yılında 48 kiloyla ilk defa Malatya'yı temsil etmek üzere gruplara katıldım ve ikinci oldum. 1969 ile 1977 yılları arasında birçok derece elde ettim. 1975 yılında Türkiye şampiyonu oldum. Aynı zamanda Türkiye'nin en teknik milli boksörü seçildim. Bazı sebeplerden dolayı boks sporunu erken bırakmak zorunda kaldım" dedi.

"BOKS SPORUNDAN BİR KAZANÇ BEKLEDİK"

Ertüzün, Dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazanabilecek çapta bir boksör olmasına rağmen boksu bıraktığını ifade ederek, "Türkiye'de boksu en iyi bilenlerden biriyim. Fakat bunu değerlendirmediler. Bir süre sonra milli takım hocalığını da bıraktım. Boksun, İslam'a göre haram olduğunu öğrendim ve tamamen bıraktım. Boks sonrası normal işlerimi yapabiliyorum ama hastayım" şeklinde konuştu.

Boks sporunu tavsiye etmediğini dile getiren Ertüzün, "Fakir aile çocuğuyduk. Bokstan bir kazanç bekledik. Şampiyon oldum ve bin 200 lira maaş bağladılar. Daha sonra İstanbul Tekel'e girdim ve 4 bin lira maaş verdiler. O dönemde çok büyük paraydı. Muhammed Ali Clay'ın Müslüman olması beni boksa itti. Gençlik, cahillik diyelim. Bugün boksu tavsiye etmem. Boksu bıraktım ve vücut geliştirme sporu yaptırıyorum. Bana göre dünyanın en güzel sporu" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 19
Bugün : 467
Bu Ay : 3011
Toplam : 3011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom