Arakan'a Yardım Ulaştırdılar

Deniz Feneri Kutupalong kampı, şehir banliyöleri ve ormanlıklarda yaşayan Arakanlılara ulaşıyor ve insani yardım götürdü.

Arakan'a Yardım Ulaştırdılar Dünya

Geçtiğimiz hafta çeşitli yardım organizasyonlarını gerçekleştirmek üzere Bangladeş’e giden Deniz Feneri ekibi, bölgedeki çalışmalarını tamamlayarak döndü. Deniz Feneri Ekibi Bangladeş’te kaldıkları bir hafta içerisinde; yetim iftarlarına katıldı, bölgede açılan su kuyularını ziyaret etti, Arakanlı Müslümanlara gıda yardımı dağıttı ve hayırseverler tarafından bağışlanan adak kurbanlarını keserek dağıttı.

Bangladeş’te çeşitli yardım faaliyetleri ve ziyaretlerde bulunan Deniz Feneri ekibi, ülkeye gittiği ilk günün akşamı partner kuruluşu olan FEYAZEE Derneği’nin düzenlediği iftara katıldı.

 

Ekip ertesi gün; Deniz Feneri tarafından Arakanlı Müslümanlar için açılan 50’yi aşkın su kuyularından bazılarını gezerek incelemelerde bulundu. Yeni yapılacak su kuyusu projeleri hakkında istişarelerde bulunuldu.

 

Deniz Feneri Derneği tarafından, Arakanlı yetim çocukların eğitimleri için yaptırılan atıl okul Deniz Feneri tarafından onarılarak açılışı yapıldı. Cox’s Bazaar’daki okulun 5 yıllık işletme giderleri Deniz Feneri Derneği tarafından karşılanacak. Okulda büyük bir kısmı yetim olan 450 öğrenci bulunuyor. Burada 450 yetim öğrenciye iftar verildi. Devlet müfredatı ve dini eğitim verilen okulda 7-15 yaş arası çocuklar eğitim görüyor. Açılış sonrası okuldaki tüm Arakanlı çocuklara önce iftar verildi ardından da yetimlerimiz bayramlık elbiselerle sevindirildi.

Deniz Feneri ekibi yardım faaliyetleri kapsamında Cox’s Bazaar bölgesinde kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanları ziyaret etti. Kamplarda yaşayan Arakanlılarla sohbet edildi. Dertleri ve sıkıntıları dinlendi, ihtiyaçları soruldu. Ziyaret sırasında kamplarda yaşayan 1000 Arakanlı aileye, 20 bin dolar değerinde gıda yardımı yapıldı.

Dernek yetkilileri, hayırseverler tarafından bağışlanan 63 hisse adak kurbanı Bangladeş’te keserek kurban etlerini mültecilerin yaşadığı kamplarda ve yerleşim yerlerinde ihtiyaç sahibi 400 aileye dağıttı.

 

Deniz Feneri ekibi yardım faaliyetlerini tamamladıktan sonra; Cox’s Bazaar bölgesinde bulunan yetimhane ve okulları ziyaret etti. Buralarda yetkililerle görüşülerek yetimhane ve okulların eksikleri konusunda bilgi alındı. İleriki dönemde yapılabilecek projeler konuşuldu ve yapılacak projelerin temel ihtiyaçları belirlenerek alt yapıları şimdiden oluşturulmaya başlandı.

 

Cox’s Bazaar, Arakan Bangladeş sınırında Naf nehrinin Bangladeş tarafında, nehri geçmeyi başaran Arakanlıların sığındığı bir şehir. Bangladeş’te 500 bin Arakanlı yaşıyor, çoğunluğu ise Cox’s Bazaar’da. Arakanlılar bu bölgede dağların aralarında topraktan yaptıkları evlerde yaşıyorlar. Etraftaki pirinç tarlalarında da işçi olarak çalışıyorlar. Yardımlarla ayakta durmaya çalışıyorlar. Burada 4 tane kamp var. Üç tanesi Birleşmiş Milletler kontrolünde. Bir kamp ise gayri resmi.

BM’nin himayesindeki kamplarda 39 bin kişi yaşıyorken, gayri resmi olan Kutupalong kampında 95 bin Arakanlı yaşıyor. Diğer Arakanlılar da kampların çevresinde, banliyölerde, ormanlık alanlarda hayata tutunmaya çalışıyorlar.

 

BANGLADEŞ’TE HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİNİ BEKLEYEN PROJELER;

 

Cox’s Bazaar’da Kuruşkul Medresesi ve mescidi tamir edilecek.

Teknaf Arakan Rufuzi medresesi yeniden yapılacak. Buradaki 100 yetime sahip çıkılacak.

Abisadiye medresesinin çatısı onarılacak.

Medrese Beyşeri’ye yeni sınıflar eklenecek.

Medrese Mufayyem Kutupalan çatısı yenilenecek.  

Sekmerkul Medresesi’ndeki 55 yetime hamilik yapılacak. 

Benat Medresesindeki 100 kız yetime de destek sağlanacak. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 265
Bu Ay : 4694
Toplam : 4694

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom