İki Yıldır Kapalı

Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Kocahisar köyünde bulunan Eski Kahta Kalesi’ndeki (Yeni Kale) tadilatın bitirilerek yeniden turizme açılması bekleniyor.

İki Yıldır Kapalı Bölge

Yaklaşık 2 yıl önce tadilat yapıldığı için kapatılan ve hala açılmayan kalenin en kısa zamanda yeniden turizme açılmasını isteyen köylüler, kalenin gözleri önünde yıkılmasına dayanamadıklarını ifade ettiler. Kalenin geçen yıl tadilattan geçtiğini ve bunun için yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk Lirası harcandığını ifade eden Kocahisar köyü sakinlerinden Mehmet Kutlar, Nisan ayından beri yeni bir tadilat için yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ödenek çıktığını söyledi.

Kalenin her geçen gün yeniden yıkılmaya başladığını söyleyen Kutlar, ”Kale geçen yıl tadilattan geçti. Bunun için yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk Lirası harcandı. Nisan ayında ise İpekyolu Kalkınma Ajansı bünyesinde yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ödenek çıktığını öğrendik. Defalarca yetkilileri aramamıza rağmen kimse bize detaylı bilgi vermedi. Geçen yıl kalenin bir kısmı tadilattan geçti. Kaleyi onaran firma iskelelerini almadı. Eğer onlar iskelelerini sökerse kalenin bir çok yeri yeniden yıkılır. Onarımı yapan firmanın yetkilileri iskelelerini söktüklerinde kalenin yıkılacağını söyleyerek iskeleleri bırakıp gittiler. Bu iskeleler kalenin yıkılmasına bir nebze olsun engel oluyor ama her gün evimizden çıkıp kaleye baktığımızda ciddi değişiklikler görüyoruz. Kale günden güne dökülüyor. Yetkililerin en kısa zamanda gerekli çalışmayı yapmasını bekliyoruz. Başka yerdeki tarihi yapılar onarılıp turizme kazandırılırken dünya miras listesinde olan bir bölgede bulunan kalenin böyle kalması bizi çok üzüyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 704
Bu Ay : 1222
Toplam : 1222

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom