Basın, Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur

“Basın kuruluşları ve çalışanlarının, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılayan demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır”

Basın, Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur Malatya Haber

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya İl Başkanı Arif Yıldız, 24 Temmuz Türk Basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğunu belirterek, “Basın kuruluşları ve çalışanlarının, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılayan demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır” dedi.

MHP Malatya İl Başkanı Avukat Arif Yıldız, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Gazeteciler günü nedeniyle yazılı, görsel medya çalışanlarının basın bayramını kutladı. Yıldız yaptığı açıklamada, 24 Temmuz'un Türk Basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “24 Temmuz, Türkiye'de Türk Basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümüdür. Konunun tarihçesinden Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk Basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876'dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor. Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını da tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde ülkemizde basın yürütme, yasama ve yargı erklerinden sonra dördüncü kuvvet olarak basın erk geliyor. Malatya’da ve ülkemizde hatta dünyadaki gelişmeler hakkında halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor” dedi.

“TOPLUMSAL BİLİNCİN GELİŞMESİNDE BÜYÜK KATKISI VAR”

Basın kuruluşları ve çalışanlarının, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılayan demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade eden Yıldız, kamu yararını gözeterek vatandaşların yalnızca gerçeği öğrenmesine çalışan ve bu işi yaparken gazetecilik mesleğinin gerektirdiği ilkelere uyan bir habercilik anlayışı, toplumsal bilincin ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı sağladığını vurguladı.

Yıldız, özgür, bağımsız, çok sesli bir yazılı ve görsel basın, aynı zamanda demokrasimizin de en büyük güvencesi olduğunu belirterek, tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten temennilerle bir kere daha kutladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 440
Bu Ay : 6420
Toplam : 6420

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom