İsrail'i İkaz Ediyorum

Abdullah Gül cuma namazı çıkışı Gazze'yle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İsrail'i İkaz Ediyorum Türkiye-Dünya

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının çok tehlikeli bir safhaya geldiğini belirterek, “İsrail’i bir kez daha ikaz ediyorum. Bu saldırganlığı ve bu tırmanmayı durdurmazsa çok daha büyük olaylar doğuracaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını Tarabya Merkez Camii’nde kıldı. Gül'e, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazı sonrası cami önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’in Filistin’e yönelik başlattığı kara harekatının sorulması üzerine Gül, “Geçen haftalarda açıklamalarda bulunduk. Dünyanın birçok tarafında huzursuzlukların olduğunu ama özellikle Filistin’den Ukrayna’ya kadar şiddetin giderek tırmandığını ve bunun durdurulması için herkesin büyük bir çaba göstermesi gerektiğini söyledik. Ama özellikle de İsrail’in Filistin’e olan saldırılarının bir an önce durdurulması, özellikle bir kara harekatını kesinlikle yapmaması konusunda da ikaz etmiştik. Bu süre içerisinde hepimiz yoğun bir çalışma yaptık hükümetimiz başta olmak üzere.

Maalesef gelinen noktada 60 senedir zaten büyük bir zulüm, büyük bir çile, büyük bir gözyaşı döken Filistin halkı bu hafta içerisinde yine büyük saldırılara hedef oldu. Masum çocuklar kumsallarda bütün dünyanın gözü önünde öldürülmeye devam etti ve maalesef vicdanlar buna karşı bazı kesimlerde suskun kaldı. Bunlar çok derin bir üzüntü yaratmakta. Özellikle İsrail’in bu kural tanımaz saldırganlığı, sadece Filistin’de değil, dünyanın her tarafında da nefret tohumlarını saçmakta ve dünyanın radikalleşmesinde İsrail’in çok büyük bir sorumluluğu olmaktadır. Bir tarafta yaşanan insani acılar, bir tarafta zulüm ve saldırganlık bir an önce durması gerekir” dedi.

Bugün öğleden sonra BM Güvenlik Konseyi’nin toplanacağını belirten Gül, “Güvenlik Konseyi’nin çok acil bir şekilde İsrail’in saldırganlığını durdurmaya dair çok kuvvetli bir tedbir ve açıklama yapmaya davet ediyorum. Bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Türkiye’de olacak. Öğleden sonra görüşmelerimiz olacak. Son durumla ilgili tabii ki ortak açıklamalarımız olacak. Ama dün gece başlayan saldırıların çok tehlikeli bir safhaya geldiğini bir kez daha duyurmak istiyorum ve İsrail’i bir kez daha ikaz ediyorum. Bu saldırganlığı ve bu tırmanmayı durdurmazsa çok daha büyük olaylar gebedir ve çok daha büyük olaylar, çok daha büyük neticeler doğuracaktır. Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün mazlum insanlara baş sağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Ukrayna’da düşürülen Malezya uçağına da değinen Gül, “Ukrayna’da düşürülen Malezya uçağında hayatını kaybeden herkesin acılarını paylaştığımız gibi acısını paylaştığımız gibi ait oldukları bütün milletlere de başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ateşkesle ilgili Türkiye’ye yönelik eleştirilerin sorulması üzerine ise, “Bunlar çok saçma şeylerdir. Böyle bir şey söz konusu olur mu? Türkiye, bir kişinin ölmemesi, bir kişinin gözünün kanlı ve yaşlı hale gelmemesi için olağanüstü bir çaba göstermektedir. Hükümetimizin, Dışişleri Bakanlığımızın faaliyetleri bütün dünyanın gözü önündedir. Yapılan konuşmalar, ikna turları dünyanın gözü önündeyken bunu Türkiye’ye karşı bir suçlama olarak yönetmeyi çok büyük bir vicdansızlık olarak görüyorum. Türkiye en kısa süre içerisinde kalıcı bir ateşkesin sağlanması uğrunda yoğun bir çaba sarf etmektedir.

Geçen hafta yaptığım açıklamada da 2012’deki mutabakata en kısa süre içerisinde dönülmesini ve her iki tarafın ateşkesi konuşarak sağlanmasını ve iki devletli vizyonun muhafaza edilmesini söylemiştim. Bakanlığımızın, hükümetimizin de bu yöndeki açıklamalarını bütün dünya bilmektedir ve bütün ilgili ülkelerle de çok yoğun temaslar olurken, ateşkes için uğraşılırken bu tür suçlamaları Türkiye’ye karşı haksızlık olarak görüyorum. Türkiye’nin saldırılara ve bu haksızlıklara karşı gür sesinden rahatsız olanların Türkiye’ye karşı bir olumsuz tavrı olarak görüyorum” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 563
Bu Ay : 2131
Toplam : 2131

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom