Katliam Protesto Edildi

Gazzede yaşanan insanlık suçuna tepkiler artarak devam ediyor. Kınamak katillerin çocukları öldürmesini engellemiyor kanaatı yaygınlaşıyor.

Katliam Protesto Edildi Dünya

Öğrenciler Kınama Yaptı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezun ve Öğrencileri (İİBF’liler) Derneği Başkanı Murat Karaca, “Kınamak katillerin çocukları öldürmesini engellemiyor” dedi.

Yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki gösteren Malatya İİBF’liler Derneği Başkanı Murat Karaca, “İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 250'yi, yaralıların sayısı ise 2 bin’e yükseldi. Bu terörün son mağduru 5 aylık bir bebekti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in, Gazze'nin kuzeyi ve Refah kentinin Eş-Şevke bölgesine zehirli gazlarla saldırdığını söylüyor ve masum halkı katlettiğini gözler önüne seriyor. Gazze'de gönüllü görev yapan doktor Gilbert benim bir doktor olarak burada gördüğüm bunun bir devlet terörü olduğudur diyor ve Prof. Gilbert, yaralıların yüzde 50'sinin kadın ve çocuklar olduğunu belirtirken göz yaşlarını tutamıyor. Çünkü Gilbert’in kalbi var. Kalbi olmayan devletler ve vatandaşları ise tıpkı bir filmi izler gibi köşesinde izlemekte. İzlediği filme ilişkin duygularını anlatmakta. Bazıları ise sadece “the end” yazacak anı beklemekte” ifadelerinde bulundu.

Karaca, “ABD, AB ve Arap dünyası tıpkı İsrail halkı gibi balkonlarından bu katliamı izlemekte. Ukrayna'da düşürülen Malezya yolcu uçağıyla ilgili anında açıklama yapan AB ve NATO hala sessiz. Ancak dikkat çeken husus Arap gençler arasında özellikle sosyal medya üzerinden ciddi tepkiler var. Gençlerin kalbi atıyor. Halkının tepkisini dahi görmezden gelen yönetimler ne zaman, İslam dünyasına zulmeden, çocukları öldüren ve kadınlara savaş açan korkaklara sesini yükseltecek?” diye sordu.

Karaca şu sözlerle tepkisini dile getirdi:

“İsrailliler'in, Gazze'nin bombalanmasını ve çocukların öldürülmesini tepelerden izlemesi hangi yürekli liderlerin tek yumruk olmasını ve katillerin kan akıtmasının tokatlanmasını sağlayacak? Liderlik susmak ve kınamakla olmaz boykot, ülke düzeyinde kampanyalar ve topyekun karşı çıkış gerekmekte. Gerekirse bu saldırıların durmaması halinde tüm ilişkilerin askıya alınacağının bildirilmesi gerekmekte. Yoksa İsrail seni kınıyorum deyince İsrail’in dediği tek söz var: Kınarsan kına. Ekonomik ve siyasi maliyeti olan yaptırımların harekete geçmesi gerekiyor. Susmak veya kınamak katillerin çocukları öldürmesini engellemiyor.”

Veysel Fırat

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “Mazlum Filistinlilere saldıran azmış olan İsrail’e sen gazabını gönder Ya Rabbi” diyerek, Türkiye’den başka hiçbir devletin bu konuda insanlığını hatırlamadığını bildirdi.

İsrail’in Gazze’ye kara harekatı yapmaya başlamasını yaptığı açıklamada değerlendiren DES Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “İsrail’in yaptığı saldırılar ne insanlığa ne savaş ahlakına ne de insani bir davranışa sığdıramıyoruz. Kendisine tehdit olarak kabul ettiği bir halk var ki ne ordusu ne de devleti var. Dağdan gelip bağdakini kovar misali bir halkı yavaş yavaş soykırımla yok ederek onların vatanlarına el koymaya çalışmaktalar. Zaten 1948’den beri yaptıkları iş bu değil mi? Öyle bir orantısız güç kullanmaktalar ki savunmasız bebek ve yaşlılara karşı en ağır silahlarla saldırıyorlar karşılarında sanki ABD ordusu varmış gibi karadan, havadan ve denizden bombaladıkları Gazze halkına karşı kara hareketi yapıyorlar. İnanın bu İsrail azıcık karşılık bulabileceği güç olduğuna inansaydı bu saldırıları yapamazdı. Vahşi bir hayvanın avına rahat rahat saldırması gibi saldıramazdı. Filistin’de asker mi ver hepsi sivil zaten. Bu savaş bana acı geliyor, kahroluyorum ama biliyorum ki İsrail’in zararına olacak.
Allah’ımdan onları kahretmesini diliyorum. Allah’ım bizim elimizden bir şey gelmiyor. Azmış olan bu millete sen gazabını gönder Ya Rabbi. O çocukların intikamını al Ya Rabbi. Bütün mazlumlar adına sana yalvarıyorum Müslümanlar üzerindeki bu ölü toprağını kaldır. Bize birlik ve beraberliği nasip et” ifadelerini kullandı.
İsrail’in saldırılarına karşı batılı ülkelerin sessiz kalmalarını da kınayan Fırat, daha sonra şunları belirtti:
“Ya İslam devletleri ne yapıyor? Türkiye’den başka hiçbir devlet insanlığını hatırlamış değil. İran Hizbullah’ı Suriye halkının üzerine gönderdi ama her fırsatta lanet okuduğu İsrail’ karşı nedense hiç sesi çıkmıyor. Mısır zaten belli. Diğer devletlerin yöneticileri ise sadece iktidarlarını koruma derdindeler. Dün Irak, sonra Suriye, şimdi Filistin, ileride İran, Türkiye ve diğerleri. Biz birlik olmadığımız sürece bu kural böyle devam edecek. Ancak birbirimiz için üzüleceğiz. Ama üzülmenin zamanı değil birlik içinde olmalıyız ve Bir İslam Birliği kurmalıyız. Yoksa Müslümanların yaşadığı coğrafyada hiçbir zaman savaş eksik olmayacaktır.

Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak İsrail’i lanetliyor onların yaptığı vahşeti, soykırımı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Ve şunun bilinmesini istiyoruz ki biz DES olarak Filistin halkının yanındayız o çocukların ve mazlumların acılarını yüreğimizde yaşıyoruz. Şu an onlar bombaların ışıkları ve sesleri arasında parçalanıyor ama korkmuyorlar. Bunu biliyoruz. Ama mazlum acısı yaşıyorlar. Bu acıyı aynı şekilde İsrail’in yaşamasını Rabbimizden’den diliyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 205
Bu Ay : 3762
Toplam : 3762

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom