Çatı Yangınlarına Dikkat

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Hanifi Acar, itfaiye dairesi başkanlığı olduktan sonra Malatya'da 300'den fazla yangına müdahale ettiklerini kaydetti.

Çatı Yangınlarına Dikkat Malatya Yaşam-Sağlık

Vatandaşların büyük çoğunluğunun çatı altlarını depo olarak kullandıklarını ve bununda yangına neden olduğunu ifade eden Acar, "Malatya’mızda bilhassa bizim Doğu ve Güneydoğu yörelerimizde çatıları sadece çatı olarak kullanmıyoruz. O mekanları kiler depo gibi kullanmaktayız. Birçoğumuz orada ekmeklerini pişiriyor, yemeğini yapıyor. Kendi hayvanlarının yemlerini istif ediyor.

Yasa gereği çatı altlarında herhangi bir istif yapmak, depo gibi kullanmak yasaktır. Yasak olmasına rağmen maalesef bunu yapan hemşerilerimiz var. Bu ortamda ki sıcaklık Malatya’da zaten 39-40 dereceyi buluyor. Çatı katlarında bu sıcaklıklar 50 dereceye ulaşıyor.

50 derecenin üzerindeki sıcaklığa itfaiyecilikte tutuşma sıcaklığı diyoruz. Yani en küçük bir kıvılcımda tutuşmaya hazır demektir. En küçük kıvılcım bile çatı altlarında yangına sebebiyet verir. Hemşerilerimizden ricamız çatı altlarına herhangi bir şey istif etmeden, çatı altlarını güvenli bir şekilde kullanmalarıdır. Temiz ve kapalı tutarak yangından muhafaza etmelerini istiyoruz" dedi.

Acar, son günlerde arazi yangınlarında artış olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Son günlerde sadece çatı yangınları değil arazi yangınlarında da büyük bir artış gözlemeye başladık. 40 dereceyi geçen sıcaklıklar var. Bu sıcaklıklar her an her şeyin tutuşması demektir. En küçük bir kıvılcımla yol kenarındaki kurumuş otlar, bomba gibi patlayarak yanmaya başlar.

Bundan dolayı sürücü kardeşlerimizden ısrarla rica ediyoruz. İçtiğini sigaraları kesinlikle dışarı atmayın. Bunun haricinde pikniğe giden kardeşlerimiz piknik sonrasında ateşleri mutlaka söndürmeli ve söndüğünden emin olmalıdırlar. Çiftçi kardeşlerimizden den ise ısrarla kendi tarlalarında veya mera alanlarında gördükleri cam ve şişe parçalarını toprağa gömsünler. Çünkü onları kırmaları halinde daha çok yangına davetiye çıkarıyorlar. Kırılan camlar optik yansınma görevi görerek güneş ışığını yansıtarak yangına neden olmaktadırlar."

Yerel seçimlerden sonra 300'e yakın yangına müdahale ettiklerini dile getiren Acar, "Küçük tedbirlerimiz ve küçük dikkatlerimiz bizlerin hem canımızı hem malımızı koruyacağını hatırlatıyoruz. Bundan dolayı herkesin evine en az kendi canı ve malı korumak için birer tane yangın söndürme tüpü bulundurmak gerekir. Herhangi bir hemşerimiz de bu tüplerin kullanımı ile bilgili bilgi istiyorlarsa hem İtfaiye birimlerimizde gerekirse de evlerine giderek seve seve bilgi vermeye hazırız.

Aksi halde kendi malımızla birlikte milli gelirimiz de heba oluyor. Lütfen hep beraber dikkat edelim. Bize destek olmazlarsa biz başarı gösteremeyiz. Bize de bu konuda yardımcı olmaları sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 182
Bu Ay : 1750
Toplam : 1750

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom