Mehdi Eker Malatya'da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Başbakan Erdoğan’ın görevinden istifa etmeden cumhurbaşkanı adayı olarak seçim çalışmalarını yürütmesiyle ilgili olarak, “Muhalefet partisinin genel başkanı ‘istifa etmeli’ diye çağrıda bulundular.

Mehdi Eker Malatya'da Malatya Siyaset

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Başbakan Erdoğan’ın görevinden istifa etmeden cumhurbaşkanı adayı olarak seçim çalışmalarını yürütmesiyle ilgili olarak, “Muhalefet partisinin genel başkanı ‘istifa etmeli’ diye çağrıda bulundular. Yüksek Seçim Kurulu da onlara bir kez daha hatırlattı. Anayasayı bir daha okumalarını bende öneriyorum. En azından bir daha öyle bir şey yapmazlar” dedi.

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, karayolu ile Elazığ’dan Malatya’ya geldi. Eker, Malatya programına Vali Vasip Şahin’i ziyaret ederek başladı. Eker’in programına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Malatya milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Mustafa Şahin, Öznur Çalık ve Cemal Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile bakanlık bürokratları ve ilçe belediye başkanları da katıldı. Vali Şahin, “Bu sene yaşadığımız don afeti ve kuraklık gibi diğer afetler nedeniyle çiftçimiz oldukça zor günler geçirmekte. Ama devlet olarak onları yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlarla birlikte çözüm üretmeye uğraşıyoruz. Bu yıl çiftçimiz diğer yıllara nispetle zor günler geçirmekte. Ama sabırla, tevekkülle uzatılacak devlet elini bekleyip durmaktadır” dedi.

Bakan Eker, afetlerden zarar gören çiftçiler için 1 yıl süreyle zirai kredilerine borç ertelemesi yapıldığını hatırlatarak, “Gelişmeleri değerlendiriyoruz. Kurak bir yıl oldu. Maalesef tarımda bizim açımızdan birçok felaketin yaşandığı bir yıl oldu. Hem kuraklık oldu hem don oldu, hem yer yer dolu ve sel felaketi oldu. Sonuçta tarım sektörü burada bir şekilde etkilendi” diye konuştu.

Malatya’daki kayısı çiftçisinin yeni destek konusundaki beklentisi ile ilgili bir soruya Bakan Eker, “İşte biz borçları erteledik” diye cevap verdi. Bakan Eker, sulama suyu konusunda ise Battalgazi’de arıtma suyunun kullanımı ile ilgili bir çalışma yürütüldüğünü söyleyerek, ikinci konunun ise Karakaya Barajı’ndan ilçeye su taşınması ile ilgili bir çalışmanın yapılmakta olduğunu kaydetti.

“MUHALEFET ANAYASAYI BİR DAHA OKUSUN”

Bakan Mehdi Eker, Yüksek Seçim Kurulu’nun Başbakan Erdoğan’ın görevinden istifa etmeden cumhurbaşkanı adayı olarak seçim çalışmalarını yürütebileceğine dair kararıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Biz zaten başından beride Sayın Başbakanın istifa etmesi gerekmeyeceğini, adaylık sebebiyle söylüyorduk. Anayasa’da açık hüküm var. Buna rağmen muhalefet partisinin genel başkanı ‘istifa etmeli’ diye çağrıda bulundular. Yüksek Seçim Kurulu da onlara bir kez daha hatırlattı. Anayasayı bir daha okumalarını bende öneriyorum. En azından bir daha öyle bir şey yapmazlar. Çünkü halkın kafasını karıştırmaya yönelik bir şeydi. Aslında onlarda öyle olmadığını biliyorlardı, ‘acaba bir şey yapar mıyız’ yönündeydi” diye konuştu.

“SORUNU ÇÖZECEK İRADEYİ ORTAYA KOYDUK”

Başbakan ve AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyon programı ve çözüm süreci ile ilgili olarak da Bakan Eker, “Yeni Türkiye’den bahsediyoruz. Bu yeni Türkiye, daha demokrat bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye, daha kalkınmış bir Türkiye’dir. Bu yeni Türkiye öncü olma rolü daha belirgin ve daha iyi tanımlanmış bir Türkiye’dir.

Daha demokratik bir Türkiye’den bahsettiğimizde daha sivil, sorunlarını çözmüş, demokrasiyi ileri safhada kurumsallaştırmış bir Türkiye’dir. Bunun en önemli unsurlarından bir tanesi de Türkiye’de, Türkiye’nin var olan sorunlarını barış içerisinde çözebilme yeteneğini ortaya koyabilmesidir. Nedir bu? Çözüm sürecidir. Çözüm süreci ile biz diyoruz ki, Türkiye’nin 35 yıldır kanamaya sebebiyet veren, kanın döküldüğü, gözyaşının aktığı bir meselede biz barış içerisinde bu yaramızı, bu sorunumuzu çözebileceğiz. Bu iradeyi ortaya koyuyoruz” dedi.

Bakan Eker, TBMM’de kabul edilen çözüm süreci ile ilgili yasa hakkında da konuşarak, “TBMM bir irade ortaya koydu. Meseleyi ele aldı ve barış kararlılığını Türkiye’de barışın tesis edilmesi yönündeki iradesini, kararlılığını ortaya koydu.

Bundan sonraki süreçte artık bu çerçevede yasanın getirdiği imkan ile birlikte hükümete de, devletin diğer kurumlarına da, bütün kurumlara da gerekli yetkiler ve görevler verilecek. Yasal bir zemin oluştu. Türkiye bu yeni dönemde ilk defa halkın seçtiği cumhurbaşkanı ile birlikte daha demokratik. Daha güçlü bir uygulama imkanına sahip olmuş olacak. Onun için biz Yeni Türkiye diyoruz. Daha demokratik bir sistemi savunan ve bunu hayata geçiren yeni bir siyasi irade var” ifadelerini kullandı.

- BAKAN EKER, MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'Nİ ZİYARET ETTİ


 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bir şehrin ekonomisini biz eğer alır da tek bir ürüne bağlı hale getirirsek, bu aynı zamanda risk almaktır" dedi.

Bakan Eker, Malatya'daki programı kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile bir araya gelen Eker, burada yaptığı açıklamada, "Sektörümüz ya da sektörümüzle ilgili olabilecek, Malatya'nın karşı karşıya kaldığı sulama ve içme suyu meselelerini görüşüp, ayrıntılı bilgi alacağız. Malatya bu sene maalesef çok yüksek düzeyde hasara sebebiyet veren bir don felaketi yaşadı. Tabi bizim gönlümüz arzu ederdi ki, Malatya'da bizim getirdiğimiz sigorta imkanından kardeşlerimiz istifade etmiş olsaydı. Özellikle dona karşı sigortayı 2011'de kapsama dahil ettik. Ama maalesef arzu ettiğimiz düzeyde değil. Biz bütün kardeşlerimizin hangi tabii felakete uğramış olursa olsunlar borçlarını erteledik. Tabi önemli bir destek. Çünkü sadece bunun bile hazineye getirdiği yük 600 milyon TL'ye yakın. Dolayısıyla imkanlar olsa daha fazla kardeşlerimizi rahatlatacak destek sağlayabilsek. Ama sistemi orta ve uzun vadede düşünmemiz lazım. Bir kere ürünü çeşitlendirmeliyiz. Bir şehrin ekonomisini biz eğer alır da tek bir ürüne bağlı hale getirirsek, bu aynı zamanda risktir. Bir tarafı kolay ama bir tarafı da yüksek bir risktir. O üründe herhangi bir problem olduğunda bu defa şehrin ekonomisi maalesef olumsuz etkilenebiliyor" şeklinde konuştu.

Baraj ve göletlerde su seviyesinin düşük olduğunu kaydeden Eker, "Bu sene barajlarda ve göletlerde su seviyesinin düşük olması içme ve sulama suları dahil olmak üzere bazı problemler yaşanıyor. Onlarla ilgili çözümlerle ilgili mahallinde alınan tedbirler var. Onlarla ilgili notlarımızı alıp, ilgili bakan arkadaşlarımızla da görüşüp, meselelerin çözümünün gayreti içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, sahada bir dizi çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Teknik ekiplerimizle ilçe ilçe ziyaretlerde bulunup, muhtarlarımızla toplantılar yapıyoruz. Burada karşımıza kuraklıktan kaynaklanan sulama ve içme suyu sorunu çıkıyor. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanmayan sıkıntıların bu sene hem yer altı sularındaki eksiklik hem de kaynak sularının baraj seviyelerinin düşük olmasından dolayı yoğun bir su sıkıntısı yaşıyoruz. Bu kapsamda bütün mahallelerinde içme suyu sorunu başta olmak üzere ilçelerimizde de aynı sorunu yaşıyoruz. Bununla ilgili uzun vadede çözümler hazırlıyoruz. Bu konuda da desteğe ihtiyacımız var" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker'e ziyarette kayısı hediye etti.
Bakan Eker daha sonra, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Mücahit Fındıklı, Cemal Akın ve Mustafa Şahin, Başkan Çakır ile AK Parti Malatya İl Başkanı Av. Bülent Tüfenkci'nin de yer aldığı toplantıda AK Parti ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu'ndaki toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

BAKAN EKER, ‘KARDEŞLİK İFTARI’NA KATILDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Maalesef insanlar Müslüman olmalarına rağmen, birbirlerine merhametle, hoşgörüyle yaklaşacakları yerde, bu kutlu günlerde birbirlerine saldırmakta, birbirlerine zarar vermekteler” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Yetimler Kervanı Derneği’nin organizasyonu ile düzenlenen iftar yemeğine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Mustafa Şahin, Öznur Çalık ve Cemal Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, partililer ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin davet edildiği iftar yemeğinde protokol üyeleri masalara dağılarak iftarlarını vatandaşlarla birlikte açtılar.

İftar programının sonunda konuşan Bakan Mehdi Eker, “Sadece Malatya’da değil, bütün Türkiye’de 81 ilde Genel Başkanımız, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bizler bu güzel bereketli kutlu iftar sofrasını kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Türkiye’nin her yerinde bu kutsal iftar sofrasını kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Çünkü biz insanları mevkii ile parası ile makamı ile cinsiyeti ile mensup olduğu etnik kimlikle değil, Cenabı Allah’ın yarattığı yaratılan, yaratılmış bir kul, bir insan olmaları hasebiyle onları muhterem, onları değerli addediyoruz. Soframızı onlarla paylaşmak, onların sofralarına konuk olmak, onları kendi sofralarımızda ağırlamak, bizim için onurların en güzeli, en büyüğüdür. Bu akşam Malatyalı siz kıymetli kardeşlerimizle, siz güzel insanlarla birlikte olmak benim için de şahsen çok onur verici, çok memnuniyet verici. Bir hemşehriniz olarak, bölgenizin evladı olarak bu kardeşinizi kabul ederseniz, ben de sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı gerçekten büyük bir onur duyduğumu tekrar ifade etmek istiyorum” dedi.

Bakan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim bu kutlu günlerde önce aile efradımız, yakınımız, yöremizdeki insanlar olmak, hemşehrilerimiz olmak kaydıyla, bölgemizdeki, ülkemizdeki ve bütün İslam alemindeki kardeşlerimizi hatırlamak durumundayız. Bu kardeşlerimizin bir kısmı maalesef bombalar altında, saldırı altında inim inim inlemekte. Gazze’de, Filistin’de kardeşlerimiz var, müminler var, onlar açık saldırıya uğruyor. Diğer bölgelerde de maalesef insanlar Müslüman olmalarına rağmen birbirlerine merhametle, hoşgörüyle yaklaşacakları yerde, bu kutlu günlerde birbirlerine saldırmakta, birbirlerine zarar vermekteler. Halbuki bu rahmet, bereket ve mağfiret ayında, hem yakınlarımıza, hem bütün insanlara daha bir rahmetle, daha bir hoşgörü ile daha bir şefkatle yaklaşmalıyız. Bugünlerin verdiği şuurla, bilinçle bundan sonraki hayatımızı tanzim etmeyi Cenabı Allah bize, hepimize nasip etsin.”

Bakan Eker, organizasyonu gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi ile Yetimler Kervanı Derneği’ne teşekkür etti.

Bu arada, Bakan Eker konuşmasının ardından masasına geçtiğinde, yanına yaklaşan yaşlı bir kadın kendisine dua etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 355
Bu Ay : 6335
Toplam : 6335

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom