Arıcılık İle İlgili Araştırma Yapıldı

Malatya’da iki yerde yaşanan arıcılık sorunu nedeniyle jandarma nezaretinde keşif yapıldı.

Arıcılık İle İlgili Araştırma Yapıldı Malatya Ekonomi

Merkez ilçe Battalgazi’ye bağlı Uluköy ile Gülümuşağı mahallelerine, mahalle dışından arı kovanı getirilip arıcılık yapılması nedeniyle köylü şikayetçi oldu. Bunun üzerine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden görevliler, jandarma nezaretinde köye giderek, kovan sayısı konusunda inceleme ve keşif yaptı.

Uluköy Mahallesi Muhtarı Abdulvahap Güngör, “Köyümüzün dışındaki arı üreticilerinin köye gelmesi için köylülerimizle arıcılar arasında bir anlaşmazlık çıktı. Onun için köylülerimizle birlikte kaymakamlığa dilekçe verdik. Dışarıdan gelen arıların köye girmemesi ve girişlerinin önlenmesi için şikâyette bulunduk. Battalgazi Kaymakamlığına ve Tarım İl Müdürlüğüne başvurduk. Bunun üzerine Tarım İl Müdürlüğünden gelen ekipler jandarma kontrolünde sayım yapıyorlar.

Bu sayım sonucunda köy sınırları içinde ne kadar arı olduğunu tespit çalışması yapılıyor. Köylünün şikâyeti ise kapasite fazlası arı geliyor. Köyümüzün bin civarında kovan potansiyeli var ancak bu sayı şu anda 2-3 bin civarındadır. Onun için köylülerimiz mağdur oluyor. Biz diyoruz ki kendi arılarımıza öncelik verilsin. Eğer bizim arılarımız az ise gene dışarıdan da arı gelsin ancak kontrollü olarak gelsin. Öncelik bizim köylülerimize kullanılsın. Fazla olan arılar kaldırılsın. Bir de düzensiz olarak arı kovanları konuluyor. Yol kenarlarına ve su kenarlarına kovan konuluyor. Bu da yaz sıcaklarında saldırgan olan arılardan tehlike meydana geliyor. Hayvanlar ve insanlar tehdit altında kalıyor” dedi.

Uluköy halkından arı üreticisi Mustafa Adak ise, “Bu köyde yaklaşık 3 bin civarında arı kovanı olduğunu tahmin ediyoruz. Sayıyı kayıtlı olmadıkları için net olarak bilmiyoruz. Ama bu köylü buradaki halk faydalansın istiyoruz. Eğer buradaki insanlar bu yaylada kalıyor ise bu şans onların olması lazım. Bu arazide onlara öncelik verilmesi gerekir Dışarıdan kimsenin arı getirmesini istemiyoruz. Köy de kendi aralarında bir anlaşmazlık ve şikâyet oldu. Diyorlar ki dışarıdan gelenler bunlar artık arılarını bal mevsiminden sonra mı kaldırırlar ne yaparlar bilmiyoruz ama bundan sonra buranın insanından başka kimsenin arı getirmesini istemiyoruz. Buralara kayıtsız dışarıdan arılar getiriliyor. Bunun önlenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 403
Bu Ay : 4201
Toplam : 4201

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom