Kaçak Su Kullanımına Ceza Uygulanacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından su kayıp ve kaçakları ile ilgili yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Kaçak Su Kullanımına Ceza Uygulanacak Malatya Haber

Hasan Varol Mahallesi’nde MASKİ ekipleri tarafından tespit edilen su kaçağının giderilmesi için yapılan çalışmaları izleyen Başkan Çakır, özellikle son yıllarda yaşanan kuraklıkla birlikte suyun daha tasarruflu kullanılması gerektiğinin ortaya çıktığını vurguladı.

Ülke genelinin yanı sıra özellikle şehrimizde son yıllarda yaşanan kuraklığın su kaynaklarını olumsuz bir şekilde etkilediğini kaydeden Başkan Çakır, şöyle konuştu:

“Hem kaynak sularının azalması hem de yeraltı sularının ciddi manada çekilmesi, içme suyu başta olmak üzere ciddi bir su sorununu ortaya çıkardı. Büyükşehirle birlikte artık içme sularının tamamından MASKİ sorumlu oldu. MASKİ Genel Müdürlüğümüz bu konularla ilgili olarak son 1 haftadır sahada yoğun bir şekilde çalışmalara başladı. Su sorunu şu anda Büyükşehir’in en öncelikli, Malatya’nın ise en önemli konularından birisi. İlçe gezilerimizde de bunu müşahade ediyoruz. Bunun için sağlıklı bir planlamayla MASKİ olarak bunun üstesinden geleceğiz.”
Başkan Çakır, MASKİ’nin başlatmış olduğu çalışmayla kaçak suların tespit edilmesi için sahada yoğun bir tarama yapıldığını açıklayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suyun birçok yerde bahçe sulaması için kaçak olarak kullanıldığı tespit edildi. Bu sorunun üzerine ısrarla gitmeye devam edeceğiz. Yeni ekipler oluşturuldu. Bütün saha, beldelerimiz, mahalleye dönüşen köylerimizin hepsi taranacak. Her yer sürekli olarak kontrol altında tutulacak. Vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermesi gerekiyor. Kaçak su kullanımının belediyemize bildirilmesi lazım.

Çünkü bu sular, kamunun hakkıdır, kul hakkıdır.
Son 10 günde ekiplerimiz tarafından 58 yerde kaçak su tespit edildi. Bunun hem maddi olarak cezası ağır hem de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var. Vatandaşlarımızın bu konuda mutlaka duyarlı ve bilinçli olması lazım.”
Arızadan kaynaklanan kaçakların bulunması için de teknik ekipler tarafından çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Başkan Çakır, içme sularındaki kaçak ve kayıpların hızlı bir şekilde tespit edilmesi amacıyla gerekli teknik teçhizatlar ile taramalar yapıldığını ve tespit edilen su kayıplarına anında müdahale edilerek arızaların giderildiğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 186
Bu Ay : 921
Toplam : 921

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom