CHP'den MTB'ye Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya yöneticileri, Malatya Ticaret Borsası’nı (MTB) ziyaret ederek, kayısının içinde bulunduğu durumu dile getirdiler.

CHP'den MTB'ye Ziyaret Malatya Haber

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Battalgazi İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar ve parti yöneticilerinin yer aldığı ziyarette ‘hoş geldiniz ‘ diyen MTB Başkanı Gürsel Özbey, konuyla ilgili olsun olmasın herkesin kayısıyı konuştuğunu belirterek, Mart ayı sonunda yaşanan zirai don nedeniyle ürün yokluğundan yaşanan sıkıntılardan söz etti. Rekolte düşüklüğünün yanı sıra esas sorunun kayısı ağaçlarında görülen kabuk biti denilen hastalık konusuna da parmak basan Gürsel Özbey, kayısı ağaçlarında görülen kabuklu bit nedeniyle 2015 yılı mahsulünün de sıkıntılı olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

“Zirai dondan sonra başta Tarım Bvakanlığı olmak üzere ilgili ve yetkili yerlere başvurarak, olayın vahametini bildirdik. Ancak başka milletvekilleri olsun, diğer siyasiler olsun, bizi bilgilendirin, birlikte hareket edem demediler” ifadelerini kullanan Özbey, kayısı üreticisine alan bazlı destek istediklerine işaret etti.

Bu yıl kayısı yokluğu nedeniyle Malatya’da ekonomik sıkıntı çekileceğini söyleyen Özbey, bundan esnaflar ve vatandaşların da etkileneceğini ve sıkıntı göstergelerin Ağustos’ta başlayacağını tahmin ettiğini kaydetti.
CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise, “Yeni kayısı mahsulü çok az” diyerek, kayısı üreticilerine önümüzdeki yılın çalışmasının yapılması için acilen destek istediklerini bildirdi. Kayısı üreticilerine alan bazlı destek beklediklerini ifade eden Enver Kiraz, “Malatya ekonomisi felç olmuş durumda. Üreticilere destek verilmediği sürece bu sıkıntı sürecektir. Alan bazlı destek verilirse üretici rahat nefes sağlar” ifadelerini kullandı.

Tarsim don sigortası konusunda temas eden Kiraz, “Üreticilerin yaklaşık 3’te 1’i ürününü sigorta ettirmiş. Tarsim, 7 yıldır kurulmuş ve 41 milyon TL kar etmiş. Çiftçiyi desteklemek için kurulan Tarsim, prim miktarını düşürmelidir. Torba yasasında üreticilerin borçlarının silinmesi noktasında çalışma yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 52
Bu Ay : 7689
Toplam : 7689

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom