Hem Uluslar Arası Hem de Geleneksel

atranç Malatya İl Temsilcisi Cemal Gürsel Toy, 2. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası'na 9 ülkeden 364 sporcunun katıldığını kaydederek, turnuvanın geleneksel hale dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Hem Uluslar Arası Hem de Geleneksel Malatya Spor

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası, Atatürk Spor Salonu'nda devam ediyor. 9 ülkeden 20'si yabancı 364 sporcunun mücadele ettiği turnuva ile ilgili değerlendirmede bulunan Satranç Malatya İl Temsilcisi Cemal Gürsel Toy, turnuvanın Malatya ve Türkiye için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye genelinde satranç turnuvasına yoğun bir katılımın olduğunu belirten Toy, "Satrançta International Master (IM), Grand Master (GM) kategorisinde bulunan oyuncular da burada. Bir ildeki turnuvaya usta oyuncular gidiyorsa eğer, bunları dünyadaki tüm satranç camiası takip etmektedir. Bu turnuvası 12 tane A kategorisinde, 8 tane B kategorisinde toplamda 20 masadaki oyun canlı olarak internetten yayınlanmaktadır. Herkesin Malatya’daki bu organizasyonu takip etmesi ile şehrimiz farklı bir üne kavuşuyor.

Malatya’ya geliyorlar, burayı tanıyorlar. Turizm anlamında katkıları oluyor. Burayı görmüş bir birey olarak her anlamda Malatya’ya daha da sıcak bakıyorlar. Ayrıca Malatya’da bulunan sporcularımız usta oyuncular ile karşı karşıya geliyorlar. Onları oyun anlamında kendilerine örnek alıyorlar. Kendilerini geliştirmeleri bakımından da önemli bir organizasyon" dedi.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON"

Toy, Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası'nın geleneksel bir hale gelmesini istediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvamız'ı, Malatya Büyükşehir Belediyemiz'in verdiği desteklerle yapıyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır'ın spora büyük önem verdiğini yakinen biliyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımız Gülkız Tülay da düzenlenen bu organizasyona çok büyük bir önem veriyor. Bu kapsamda turnuvanın geleneksel hale getirilmesini istiyoruz. Turnuvamızın üçüncüsünü düzenlersek, geleneksel hale dönüşeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

"MALATYA'DA KULÜP KURULACAK"

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle bir satranç takımının kurulacağını da dile getiren Toy, "Türkiye Satranç Kulüpler Şampiyonası'nda Malatya’yı temsil etmek üzere Malatya Büyükşehir Belediyespor adı altında satranç takımı kuruyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ile görüşmelerimde kendisi de bu konuya sıcak baktığını vurguladı. İl dışı müsabakalarda Malatya’yı en güzel şekilde temsil etmemiz ve Malatya’da eğitimlerin verilmesi anlamında bu takım çok iyi olacak" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 919
Bu Ay : 4717
Toplam : 4717

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom