Aziz Kurtoğlu'ndan Erkoç'a Ziyaret

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u makamında ziyaret ederek fikir alış-verişinde bulundu.

Aziz Kurtoğlu'ndan Erkoç'a Ziyaret Malatya Haber

Başkan Kurtoğlu, Fırat Kalkınma Ajansı’na sundukları "Süt Toplama Merkezlerinin Oluşturulması Projesi" ile ilgili bilgiler verdi. Fırat Kalkınma Ajansı’na sundukları projenin Malatya için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kurtoğlu,"Hayvancılık ilimiz için son derece önemli bir faaliyettir. Malatya’da bu yıl yaşanan don felaketinden dolayı, kayısı üreticisi zor günler yaşamaktadır. İlimizde kayısıya alternatif üretim modeli hayvancılıktır. Kayısı ilimiz için önemli bir tarım ürünüdür. Ama iklime bağlı olarak üretimde yıllara göre büyük dalgalanmalar yaşanmaktadır.

Dolu ve don gibi iklimsel olaylarda ürün kaybı yaşanabilmekte ve üretici o yıl ürün alamamakta, hatta cebinden harcama yapmak durumunda kalabilmektedir. Oysa hayvancılıkta kayısıdaki gibi büyük dalgalanmalar yaşanmamakta ve süt sığırcılığında 12 ay gelir elde edilebilmektedir.

Eğer biz üretici birliği olarak ilimize süt toplama merkezlerini kurabilirsek, hem süt üretimi artacak, hem de üreticinin farklı alternatif gelir kaynakları olacaktır. Eğer projemize destek alırsak, süt toplama tanklarının kurulacağı bölgedeki üreticilere inek yada düve dağıtabilme imkanı da bulacağız. Hedefimiz süt toplama merkezlerinin kurulduğu bölgedeki küçük aile işletmelerindeki sağmal inek sayısını 10 başa ulaştırmak ve üretimi artırmaktır" ifadelerini kullandı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkoç ise, “MTSO olarak bizlerin de daha önce böyle bir projesi vardı. Her kayısı üreticisine 5 baş inek verilmesi ve kayısının yanında hayvancılıkta yapılması gerektiğini teklif etmiştik. Tek ürün ağırlıkta olunca zirai don sonucunda üretici o yıl gelirini sağlayamıyor. Bu nedenle, alternatif ürünler ve geçim kaynaklarına yönelmelidir. Bu konuda devletimiz alternatif ürün dikenlere teşvik de veriyor ve masrafların bir kısmını karşılıyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 326
Bu Ay : 6410
Toplam : 6410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom