Don Sigorta Prim Miktarı Düşürülmeli

Kayısı üreticisi ve ihracatçısı Aydın Elmas, kayısı don sigortası primlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Don Sigorta Prim Miktarı Düşürülmeli Malatya Haber

Kayısı sigortası ile ilgili açıklama yapan Aydın Elmas, “200 dönümlük kayısı bahçemiz var. Üretici olarak önümüzde duran 2 tane önemli problemimiz var. 2015 ve 2016 yıllarında şu anda yükselmiş olan piyasanın devam edebilmesi için üreticilerin ekonomik olarak ezilmemiş olmaları gerekir. Eğer 2014 yılının parasızlığı 2015 yılına doğru sarkarsa üretici 2015 mahsulünü ilk anda satacağı için 2015 yılı sonunda üretici büyük bir hüsranla karşılaşabilir. Yine eski tas eski hamama dönebilir. Onun için şu anda çok acele olarak devletimizin kayısı üreticilerine don parası vermesi lazım. Bu bir hediye ve yardım değil bir devlet vazifesidir. Bu konuda Devletimizin yetkililerini derhal göreve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çok değerli devlet idarecilerimiz derler ki bize ne köylü madem öyleyse ürünlerini tarım sigortası yapsaydı. Bize ne üretici kaysılarını sigorta etseydi. Onun için ortaya gelen hasar bizi ilgilendirmez. Böyle deme lüksleri yok ama öyle söylüyorlar. Şu anda 40 bin liralık bir aracı 500 TL ye sigorta yapıyorlar. 40 bin liralık kaysım var diyince bir köylü Tarsim diyor ki 12 bin lira vereceksin. Hasar da olduğu zaman vereceği para 10-15 bin lira. 40 bin liralık ürüne. Bu çok büyük bir hata ve çok büyük bir yanlışlıktır.

Tarsim’in ağaç meyveciliğinin yılın 12 yılın 12 ayı sürekliliği ve bakım gerektirdiğinden dolayı üreticilerimizin çok az bir parayla mecburi tarım sigortası yapması lazım. Üreticinin keyfine bırakmaması gerekir.. Çok iyi ucuz bir parayla üreticilerin sigorta edilmesi lazım. Böyle yüksek pirim talebi olduğu zaman üretim yapılan hasat sonunda ele geçen para ancak primi öder. Bu acı gerçektir” diyen Elmas, “ Ürünlerimiz içinde bir de fındık vardır. Fındık üreticisi 100 bin liralık bir ürünü 7 bin liraya sigorta ediyorsa, Malatya’nın kayısısı 100 bin liralık kayısıya Tarsim 13 bin lira para istemektedir. Böylelikle üreticiyi büyük bir mağduriyete sevk etmiş olmaktadır. Daha sonra da üreticiye bize ne tarım sigortasını niye yapmamış demek, Sosyal devlet anlayışıyla çok iyi özleşmediğini belirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 812
Bu Ay : 7609
Toplam : 7609

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom