Kayısı Tüccarına Tepki

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, yeniden göreve seçilen Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret ederek, yeni dönem görevinin hayırlı olmasını diledi.

Kayısı Tüccarına Tepki Malatya Haber

Ziyarette Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak değerlendirme yapan Şahin, “Şuanda görünen o ki bütün siyasi partiler AK Parti’nin adayına odaklanmışlar. Her siyasi parti gönlünden geçen birisini aday gösterir. Bizimde gönlümüzden geçen, yerelde de yapmış olduğumuz anketlerde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan noktasında ibre hep ağır basıyor. Ama diğer siyasi partilere baktığımızda, onlar ne ile meşguller? Görüyorsunuz çatı adayı, taban adayı, dam adayı gibi ifadelerle olayı farklı yönlere çekiyorlar. İstişare yaptıkları kesime bakıyorsunuz, ben bu ülkede gerçekten bugüne kadar bütün siyasi hayatında insanlarımız onu neyle hatırlarlar, bilemiyorum, darbeler dönemi, darbelere uşaklık etmekle ömrünü geçiren, maalesef her seferinde şapkayı alıp kaçan bir kişinin şuanda yine partimize nifak sokma noktasında ‘Efendim AK parti içerisinde şunlar, bunlar aday olursa daha iyi olur’ gibi olayı saptırmaya çalışıyor. 28 Şubat dönemi içerisinde mevcut var olan siyasi bir iktidarı ayak oyunları ile al aşağı eden o günkü kişi, bugün bakıyorsunuz, aynı şekilde AK Parti içerisinde bir aday çıkmaması için yine paçayı sıvamış. Bu konuda vatandaşımızın sağduyusuna güveniyoruz” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin kayısı konusunda, daha önce Başbakan Erdoğan’ın kayısı üreticisine gereken desteği verdiğini, iptal edilen Malatya programının Haziran ayında gerçekleşmesi için bazı girişimlerde bulunduklarını da anlatarak, kendilerinin de kayısı üreticisine destek verilmesi için bir takım çalışmalar içerisinde bulunduklarını kaydetti. Şahin, “Malatya’mızda bugüne kadar 2,3,4 TL’den kayısıyı alarak dünya piyasasına rezil ve kepaze bir şekilde bunları ulaştıran ben, şahsen bu işin ticarini yapanların biraz daha oturup Malatya insanımızın emeği üzerinden kumar oynamamalarını tavsiye ediyorum. 30 Mart’ta kayısıların yanmasından sonra bir kayısı ihracatçısının yanında iken, telefonlar geliyordu ve 3 gün evvel 3-4 TL’den aldığı kayısıyı o günün şartlarında 15 TL’den direk pazarlık yaptı. Şimdi 20 TL’nin üzerine çıkmış. Aynı kayısı piyasasına, dünya pazarında o rakamlara alıcı bulabiliyorsa bunu rezil kepaze etmemek lazım. Kayısıyı 3-4 TL’den verdiğimiz zaman kayısının Malatya’ya girdisi 350-400 milyon dolardır. Şuanda aşağı yukarı onun 7-8 katı yukarısına çıkmış, öyle olsa 2 milyar dolar Malatya’ya girmiş olacak. Resmi kayıtlarda 2 milyar dolar girse bizim de elimiz daha çok güçlü olacak” diye konuştu.

MESOB Başkanı Şevket Keskin ise, “Sayın Başbakanımızın dün de yanındaydık, bugün de yanındaydık, yarın da yanında olacağız. Huzura ve güvene önem veriyoruz. Siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrar olmayacağını düşünen bir kesimiz. Esnaf ve Sanatkar sosyal devletin en büyük ayaklarından biridir. 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Başbakanımızın ilk turda 55-60 oranında oy alacağını düşünüyorum” dedi.
Kayısı konusunda konuşan Keskin, “Sayın Milletvekilimizden esnaf teşkilatı olarak, Malatya çiftçisi, köylülerin adına şunu istiyoruz, yıllarca kayısı üreticisinin emeğini çalmış gibi görünen 2-3 TL’ye aldıkları kayısıyı bugün 25 TL’ye, 30 TL’ye alan tüccarlardan bir hesap sorulmasını istiyorum. Bir de Başbakanımızdan bir randevu alınmasını talep ediyoruz. Sayın Başbakanımız 17 Mayıs’ta Malatya’ya gelecekti, ama Soma’da büyük bir felaket yaşandı ve Sayın Başbakanımız ziyaretini iptal etti. Sayın Başbakanımızın gelmemesi nedeniyle Malatya ikinci kez yandı. Çünkü Sayın Başbakanımızdan kayısı üreticilerine bir müjde vereceğini umut ediyorduk. Sayın Başbakanımızdan Malatya’daki sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir randevu talep ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 251
Bu Ay : 2795
Toplam : 2795

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom