Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Konferansı

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin, “Dünyada ise her 15 saniyede bir kadınlar eşleri tarafından şiddete uğruyor, dövülüyor” dedi.

Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Konferansı Malatya Eğitim

Malatya Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda, Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) Malatya Şubesi’nin organizesi ile “Kadın Hakları insan Haklarıdır” konferansında konuşan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin, “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Açık Toplum Vakfı desteği ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı’nın ortaklığıyla “Kadın Hakları insan Haklarıdır” adlı bir proje başlatmış bulunuyoruz. Kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu ve toplumun bütün dinamiklerinin ortak çabasıyla çözülebileceğini düşünmekteyiz. Bu bağlamda, şiddet, türleri, korunma yolları, çözüm konusunda her birimize düşen rolleri konuşacağımız bir toplantı düzenliyoruz” dedi.

Sezgin, “Morçatı’ya başvuran kadınların yüzde 88’i şiddet gördüğünü bildirmiş. Morçatı’ya başvuran insanlar zaten şiddete maruz kalan insanlar olduğu için bu rakam yüksektir. Başbakanlık Aile Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalar sonucunda ise 100 evden 34’ünde fiziksel şiddet, 53’ünde sözlü şiddet var. Yüzde 10’unda cinsel şiddet var. Ayrıca medyada görüyorsunuz, işlenen cinayetler ve şiddet haberleri günden güne artıyor. Dünyada ise her 15 saniyede bir kadınlar eşleri tarafından şiddete uğruyor, dövülüyor. Kadına yönelik şiddetin yüzde 70’i, kadının tanıdıkları, eşleri, partnerleri ve sevgilileri olan insanlar tarafından şiddet gösteriliyor” dedi.

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Kapsamında Haklar ve Sorumlulukları konusunda da İstanbul Barosu Avukatlarından Berçem Akkoç Alemderzade bilgi aktardı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 730
Bu Ay : 5924
Toplam : 5924

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom