Ümit Çimen'den Miraç Kandili Açıklaması

Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, “İsra ve miraç hadisesinde Peygamberimiz'in getirdiği armağanlar çok önemli. Bunlar içerisinde en önemlisi, hiç şüphesiz Peygamberimiz'in bize getirdiği ‘Gözümün nuru’ dediği, ‘Dinin direği’ buyurduğu baştan sona Kur’an-ı Kerim’de ifade edilen namazdır” dedi

Ümit Çimen'den Miraç Kandili Açıklaması Malatya Haber

İl Müftüsü Ümit Çimen Miraç Kandili ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi sevgili Peygamberimiz'in mucizelerinden, bizim de dini hayatımızda çok önemli bir yeri olan kandillerimizden Miraç Kandilini idrak ediyoruz. Böyle önemli bir güne bizi ulaştırdığı için yüce Rabbimize hamd-i senalar olsun. İsra ve Miraç hadisesi dini hayatımızda çok önemli bir yeri olan sevgili Peygamberimiz'in mucizelerinden birisi. İsra suresinin ilk ayeti kerimesinde Allah, ‘Kulu Muhammedi gecenin bir bölümünde kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için Mescidi Haramdan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya götüren Allah bütün sıfatlardan münezzehtir. O her şeyi işitin, her şeyi görendir’ diye buyuruyor Yüce Rabbimiz.

Bu ayeti kerimeden İsra ve Miraç ile ilgili kısa ve öz olarak şunları hatırlamamız ve anlamamız lazım; bildiğiniz gibi İsra ve Miraç hadisesi Peygamberimizin Mekke’den Mescidi Haram’dan, Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya, oradan da Allah Teala’nın katına yükselişini ifade eder. Burada Peygamberimizin çok sıkıntılı, peygamberlik hizmetini yürüttüğü dönemde çok sıkıntılı, böyle psikolojik anlamda müşriklerin baskıya maruz tuttukları bir dönemde Efendimizin kederli, hüzünlü bir döneminde vuku bulmuş bir hadisedir. Burada şunu anlıyoruz, Peygamberimizin sabrının ve tahammülünün, tevekkülünün karşılığında adeta Allah ilahi bir lütuf olarak mükafat olarak Peygamberimizi yanına çekiyor. Peygamber efendimize, ‘Çekinme, üzülme, ben senin yanındayım’ dercesine bir anlam veriliyor bize. Tabi İsra ve Miraç Hadisesinde mahiyetinden çok neticeleri bize ders olmalıdır, dini hayatımızı şekillendirmelidir.

Burada ayeti kerime de Peygamberimizin kulluğu öne çıkarılıyor, Kulu Muhammedi diye bahsediliyor. Burada Kulluk önemli ölçüde etiket anlamında, değer anlamında, kıymet anlamında kulluğun önemi bizlere vurgulanmış oluyor. Ayeti kerime de aynı zamanda Mescidi Haram ile birlikte ‘Etrafının mübarek kılındığı’ olarak ifade edilen Mescidi Aksa ve Kudüs bugün sıkıntılı bir halde olan Filistinli kardeşlerimizin, Kudüs halkının da öne çıkması, Kudüs’ünde, Mescidi Aksa’nın da Müslümanların dikkatine sunulduğu görülüyor, dikkatine verildiği görülmekte” şeklinde bilgi verdi.

“PEYGAMBERİMİZİN GETİRDİĞİ EN ÖNEMLİ ARMAĞAN NAMAZDIR”

Müftü Çimen şunları söyledi, “İsra ve miraç hadisesinde Peygamberimiz'in getirdiği armağanlar çok önemli. Bunlar içerisinde en önemlisi, hiç şüphesiz Peygamberimiz'in bize getirdiği ‘Gözümün nuru’ dediği, ‘Dinin direği’ buyurduğu baştan sona Kur’an-ı Kerim’de ifade edilen namazdır. Namazda aynı zamanda Peygamberimiz'in bize getirdiği bu ibadet müminin de miracı sayılmıştır.

Bu anlamda peygamberimiz, ‘Benim gibi Rabbi ile buluşmak isteyenler, ancak namaz ile bu işin gerçekleştirilebileceğini’ belirtmiştir. İsra ve Miraç ile birlikte yükselmenin, yücelmenin Allah ve Resulünün refakatinde, rehberliğinde ve O’nun ölçülerine uymakla olabileceği bizlere ifade edilmiştir. İkincisi Kur’an-ı Kerimde Amenerresulü diye okuduğumuz Bakara suresinin son iki ayeti kerimesinin hediye olarak gelmesidir. Orada da bize birçok hüküm vaaz edilmiştir. Üçüncüsü ise şirkten uzak kaldığımız müddetçe Allah’ın affına, lütfüne, cennetine kavuşabileceğimiz müjdesi bizlere verilmiştir.

Biz İsra ve Miraç gecelerinde bu günlerde o anlamı ile değerlendirmemiz lazım. Namaz konusunda titiz ve dikkatli olmamız lazım. Bu gecenin en düşünülmesi gereken konusu Namaz ibadetidir. Namaz konusunda hassasiyetimizi biraz daha çoğaltmamız, neslimize, çocuklarımıza, ev halkımıza namazı öğretmemiz, namazı kıldırmamız, sevdirmemiz gereklidir. Kandil gecemizin, İsra ve Miraç hadisesinin bize, ailemize, ülkemize, milletimize, alem-i İslam’a hayır, huzur, bereket getirmesini diliyorum.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 823
Bu Ay : 4621
Toplam : 4621

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom