Organ Nakli Sempozyumu Düzenlenecek

Malatya’da 9 Mayıs Cuma günü Organ Nakli Sempozyumu’nun düzenleniyor.

Organ Nakli Sempozyumu Düzenlenecek Malatya Eğitim

Hayat Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Nusret Akpolat, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Sempozyum konusu olarak, organ naklini seçmemizin nedeni, bu konudaki kafa karışıklığının devam ediyor olmasıdır. Kafa karışıklığı toplumun tüm kesimlerinde, hatta din adamları ve hekimler arasında da devam etmektedir. Bunların bir kısmı organ naklini desteklerken, diğerleri olumsuz yaklaşarak, neredeyse büyük günah ve gayri ahlaki bir durum olduğunu iddia etmektedirler. Bu konuda bilen de bilmeyen de görüş beyan etmektedir" dedi.

Akpolat, organ naklinin gerekliliği veya önemi konusunda birçok tez ve karşı tez üretilebildiğini kaydederek, "Tüm bu teorik ve felsefik çerçevedeki tartışmalar bir tarafa, organ nakli ile yeniden hayata tutunmuş çocuğun gözündeki ışıltıyı, umudu görmek ve bu ana şahitlik etmek her türlü teorik tartışmayı anlamsızlaştıracaktır. Felsefik teoremler, gerçek ile örtüşmedikleri sürece halkta karşılığını bulamayacak ve unutulmaya mahkum olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Tüm bunları söylerken organ naklinin kuralsız olmasını savunmuyoruz. Tabi ki, organ naklinin gerçekleştiği tüm aşamalarda ve ilgili taraflar arasında etik, dini ve hukuki kurallara uyulması esastır ve elzemdir. Bu konuda hiçbir ödün verilmemelidir" diyen Akpolat, şöyle devam etti:

"Bu sempozyumun temel amaçlardan biri de toplumda organ nakli konusunda farkındalığı arttırmaktır. Bu konuda yetkin olmayan insanların eksik/yanlış tespitleri ile değil, konunun uzmanlarından dinleyerek toplumu bilgilendirmeyi hedefledik. Bu konudaki sorumluluğun büyük bir kısmı da basın yayın organlarına düşmektedir. Bu konudaki bilimsel toplantıları ve görüşleri halk ile buluşturmalı ve haberdar etmelidirler. Hayat Vakfı olarak, organ naklinin dini etik, tıbbi, psikolojik, sosyolojik ve hukuki yönlerini ele alarak multi-disipliner bir tartışma ve çözüm ortamı oluşturmak istedik. Davet edilen konuşmacılar kendi alanında yetkin ve bu konuda yıllardır çalışan uzman kişiler olup bu tartışmalara önemli açılımlar getireceklerdir. Organ nakli konusunu seçmemizdeki diğer bir etmen, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin organ nakli konusunda Türkiye ve dünyadaki haklı şöhretidir. Bu başarının tüm kahramanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Organ Nakli Sempozyumu’nun 9 Mayıs Cuma günü saat 09.00’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda başlayacağı ve sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in de katılacağı bildirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 471
Bu Ay : 4269
Toplam : 4269

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom